baner5.gif (19745 bytes)
    
.
Hasan Yaşar Özfidan 3997.jpg (1486 bytes) Hasan Yaşar Özfidan
Tüm Yazıları.
.
KANUNLAR İLE KAMUOYU VİCDANI ARASINDA PARALELLİK OLMALI, EKSİKLİKLER GİDERİLMELİDİR!
19.06.2022.    Hukuk terazisini sürekli olarak dengede tutmak için arada bir terazide denge kontrolü yapılarak terazide ayar yapılmalıdır.
.
KÜÇÜK İŞLETMELER İLE ESNAFTAN HİÇ VERGİ ALMAYIN.
23.07.2018.    Son söz olarak, vergi gelirleri içindeki payı çok düşük olan küçük işletmeler ve esnaftan hiç vergi almayın.
.
TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTALARUNDA VATANDAŞ BEKLEDİĞİ DESTEĞİ BULAMIYOR!
03.07.2021.    Konuyla ilgili olarak, Özel Sağlık Sigortaları, 23.10.2013 tarihli, 28800 sayılı Yönetmeliğinde, gerekse Özel Şartlar bölümlerinde değişikler yapılarak yaşanan bu mağduriyetlerin giderilmesi için çözümler üretilmesi gerekmektedir.
.
DOLARIN, ENFLASYONUN VE FAİZLERİN DÜŞMESİ İÇİN, YAPILMASI GEREKENLERİ.
11.06.2021.    Bunun tek çaresi, ülkelerin para basmayla ilgili kural, yöntem yada bir formül ortaya konmalı ve acilen uygulanmalıdır. Dünya ekonomisinin sağlıklı bir ortama sokmanın tek çaresi budur.
.
MÜSİLAJ, DENİZ SALYASI, GLOBAL BİR SORUN OLMAYA ADAY.
05.06.2021.    Musilaj, büyük bir olasılıkla küresel ısınmadan kaynaklanmaktadır.
.
YARGIDA YAPILABİLECEK ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER.
27.01.2021.    Kaybeden ve mağdur olan hep vatandaş oluyor.
.
COVİD-19 VE BİRÇOK HASTALIĞIN NEDENİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ.
30.06.2020.    Bağışıklığı düşük olan insanları bugün Korona, yarın ise hiç bilmediğimiz basit bir virüs yada bakteri tehdit edebilir, yeni salgınlar, pandemiler ortaya çıkabilir.
.
KORONA, DÜŞÜK BAĞIŞIKLIK VE D VİTAMİNİ İLİŞKİSİ.
07.04.2020.    Bağışıklığı düşük olan insanları bugün Korona, yarın ise hiç bilmediğimiz basit bir virüs yada bakteri tehdit edebilir, yeni salgınlar, pandemiler ortaya çıkabilir.
.
KORONA VİRİSÜNÜN GERÇEK NEDENİ VE ÖNLEMİ.
05.04.2020.    Korona virüsünün ardında yatan gerçeğin, insanların bağışıklık sistemlerinin düşük olmasından kaynaklandığı gözden kaçırılmamalıdır.
.
EVRENSEL HUKUKUN ANAYASASI.
10.01.2018.    Hak ve Adalet duygusunu insana yaşatmak gerekir.
.
ADLİ TATİL KALDIRILMALI!
06.02.2016.    Trafiği yoğun bir anayolda lastiği patlayan bir aracın yolun en sağ şeridini kapaması bile trafiğin sıkışmasına yol açmaktadır. Hele bu yol birkaç dakikalığına tamamen kapatılsa, trafik felç olacak, yığılan trafiğin açılması birkaç dakika değil, çok uzun bir süre alacaktır. Trafik örneğinde olduğu gibi adli tatilde de durum aynen böyledir.
.
DÜNYANIN BÜYÜK FELAKETİNE SAYILI YILLAR KALDI!!
12.07.2013.    ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK HASTALIĞI…  ARAŞTIR-MA-MAK!!! İNCELE-ME-MEK!!! GÖZLEMLE-ME-MEK!!!   Lütfen, araştırın, inceleyin, gözlemleyin! Gerçekleri öğrenin!!
.
BAKANA MEKTUP, SGK DAN LİSE MEZUNLARINA KOLAYLIK GETİRİLMELİ.
28.11.2012.    Lise sonda okurken ilk girdiği üniversite sınavını kazanan bir öğrencinin böyle bir uygulamaya tabi tutulması, çalışkan ve üzerine verilen öğrencilik görevini yerine getiren bir öğrencinin bunu haketmediği bir durumdur.
.
ANADOLU TOPRAKLARI IÇİN BAŞKALARININ BEKÇİLİĞİNİ YAPMAYIN!.
22.07.2011.    Yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından zengin, coğrafi   yönden önemli bir bölgede bulunan Anadolu Toprakları üzerinde lazıyla, kürdüyle, çerkeziyle, alevisiyle yüzyıllarca kardeşçe birlikte yaşıyan ve bu topraklar için birlikte savaşan bütün bu insanların, bu toprakların nimetlerinden ve zenginliklerinden faydalanmamaları için, anasından emdiği sütü  burnundan getirenler..
.
REFERANDUMUN KISA, ORTA VE UZUN VADELİ  OLUMLU ETKİLERİ.
06.09.2010.    Farklı gerekçelerle askerlerin ihtilal yapma alışkanlığını önlemek ve gerçek demokrasinin ülkemizde yerleşmesini sağlamak için atılacak en küçük adım bile çok önemlidir.
.
UYAN EY TÜRK MİLLETİ,  ARTIK GÖZÜNÜ AÇ! 
03.09.2010.    Farklı gerekçelerle askerlerin ihtilal yapma alışkanlığını önlemek ve gerçek demokrasinin ülkemizde yerleşmesini sağlamak için atılacak en küçük adım bile çok önemlidir.
.
REFERANDUMDA KİMLER EVET DİYECEK,  KİMLER HAYIR DİYECEK! 
23.07.2010.    Mükemmel yoktur.  Mükemmeli, kusursuzu sadece tanrı yapar.
.
YILLARDIR HALK ADINA KONUŞANLAR, KESİN SESİNİZİ! 
29.03.2010.    Halkı  Arkasındaymış  gibi  gösterip, Demokrasi  ve   Halk  adına  konuşanlar! Kesin  sesinizi! Referanduma  gidilsin  ve  Halkın   kendisi  konuşsun.
.
GLOBAL KRİZ ORTAMINDA KREDİ KARTI SORUNUNA ÇÖZÜM! 
25.03.2009.    Kalıcı  çözüm  üretmek  için,  kredi  kartı  kullanıcılarının   neden  borç  batağına  düştüklerini  ve  ödemede  güçlük  çektiklerini  araştırmak  gerekir.
.
PİYASALARI CANLANDIRMA PAKETİ ÖYLE OLMAZ BÖYLE OLUR,  KREDİ KARTI SORUNUNA ÇÖZÜM!!! 
02.03.2009.    Dediğim  önerilerin  tüketicilerin   kredi  kartlarıyla  ilgili  birçok  sorununun  giderilmesi  ve  tüketimin  kalıcı  olarak  canlandırılmasında   yararlı  olacağına,  sıkıntıda  olan  yada  olabilecek  bankaların  kredi  kartı  sahiplerine  verilecek  yeni  kredilerle  gerek  bankaları,  gerekse  piyasaları  para  basmadan  rahatlatacağına  ve  hareketlilik  sağlayacağına   inanmaktayım.
.
ERDOGANIN DAVOSTAKİ DİK DURUŞU TÜM OLUMSUZLUKLARI OLUMLUYA ÇEVİRECEK! 
31.01.2009.    Başta anayasa  olmak  üzere  askeri  alanda  ve  yargı  sisteminde  Avrupa  normlarına  uygun  yeniden  yapılanmaya  gidilmeli  ve  köklü  reformlar  acilen  yapılmalıdır.
.
CUMHURİYETE BÖYLE SAHİP ÇIKILIYORSA VAY MİLLETİN HALİNE... 
21.01.2009.    Bulunan   bunca   cephanelikten  ve  suikast  planlarından  sonra     başka  söze  gerek  var mı.
.
GLOBAL FİNANS KRİZİNE KÖKTEN ÇÖZÜM! 
25.11.2008.    Bundan  sonra  dünya  ülkeleri   Dolar  yerine  Çin  Para  birimi  olan  Yuana   dönüş  yapmalı, borsa ve finans  sektörü  olarak  Çin'deki   verileri  dikkate  almalıdırlar.
.
SOLUTION THE GLOBAL FINANC ECONOMIC CRISIS! 
27.11.2008.    Hereafter,  world  countries   should   return  to  Chinese  currency  Yuan   rather  than   dollars,  and  the  data  in   China  should  be   considered  as  the   exchange  market  and  finance   sector.
.
KÜRT KÖKENLİ VATANDAŞLAR,  UYANIK OLUN! 
03.11.2008.    Abdullah Öcalan  yaklaşık 10 Yıldır hapistedir. Bu süre içinde periyodik olarak koğuşu aranmaktadır. Şimdiye kadar Abdullah Öcalan neden koğuşunu aratmaya müsaade etti de Ergenekon davasının başladığı günlerde koğuşunu aratmaya müsaade etmedi. Yine aynı şekilde Neden ergenekon davasının başlamasıyla birlikte PKK şiddet hareketlerini arttırdı. Sorusunu sorarak olaylar arasındaki çelişkileri ortaya çıkararak gerçekleri rahatlıkla görebilir, ülkede oynanan oyunlara alet olmazsınız.
.
ERDOĞANA ÜÇÜNCÜ DALGA SALDIRI MEDYADAN... 
10.09.2008.    Halkımızın medyaya olan güveni sarsılmıştır. Medyada yazılan çizilen her olaya inanmamaktadır. Gazeteleri kaynak olarak gösterenlere ise hiç inanmamaktadır.
.
DEPREMİ ÖNCEDEN TAHMİN ETMEK KEHANET DEĞİLDİR. 
26.08.2008.    Havaların   birden  soğumasının   ardından  kısa bir süre önce olan ve deprem biliminde kabul gören, doğada görülen anormallikler   ve  hayvanların   hareketleri   dikkatle  izlenmelidir.   Havaların  birden   soğumasının hemen ardından böyle olayların gözlemlenmesiyle  neredeyse birkaç gün   önceden depremi ilan  etme   olanağını  doğa    bizlere  vermektedir.
.
KARARI  AVRUPA MAHKEMESİ BOZARSA NE OLACAK? 
09.06.2008.    Aksi  halde  Halkımızın  yargıya  duyduğu  güven  en  ufak  bir  şekilde  sarsılırsa,  yargının  verdiği  kararları  sorgulayıp  kamuoyunun  beklentileri  ve  kamu  vicdanını  zedeleyici  kararlar  verildiği  düşüncesine    kapılırsa,  yargının  yaptırım  gücü  kaybolur.  Ülke  kaos  ortamına  sürüklenir.
.
KREDİ  KARTI  BORCUNU  ÖDERKEN  TAHSİL  HARCINI  UNUTMAYIN.
28.05.2008.    Kredi  Kartı  borçları  yasal  takibe  konulan  kişiler  mutlaka  Tahsil  Harcını  yatırmalıdırlar.
.
ÇÖZÜM İSTİYORSANIZ BU SORULARA CEVAP VERİN!
05.04.2008.    Demokrasileri   tam  oturmamış  ülkelere  ne  Expo  gelir,  nede   yabancı  yatırımcı  gelir.
.
BAZI LAİKLER İŞİN CILKINI ÇIKARTTI.
19.03.2008.    Çağın  gereklerine  uygun   ve  halkın  beklentilerine  cevap  verebilecek  Avrupa   standartlarında  sivil  bir  anayasa,  acilen   referanduma  gidilerek  çıkarılmalıdır.
.
ASKER TAVIR KOYAMAZ!
29.08.2007.    Hiçbir şey halkın iradesinden üstün olmamalıdır.
.
KIBRIS BATAĞI GİBİ IRAK BATAĞINA GİRMEYİN!  (Don't Go For The Iraq Morass Like The Cyprus Morass.)
05.07.2007.    Ülkemizde yaşanan terör olayları. bayrak yırtma olayları, Dink cinayeti, Cumhurbaşlanlığı Krizi rastlantı değildir.
.
ULKEDE ISTİKRARI BOZANLAR ACİLEN YARGILANMALI.
02.05.2007.    Kısaca ülke bütünlüğünü bozacak, huzur ve  istikrarı bozacak hareket  ve tavır sergileyenler mutlaka adalet önünde hesap vermelidir.
.
YAPILAN BÜTÜN BU GÜRÜLTÜ VE PATIRDILAR ERDOĞAN'A YARAYACAK!
18.04.2007.     Demokrasi için asıl  büyük tehlike, azınlığın çoğunluk gibi kendini göstermesi ve halkı  arkalarında görerek hareket etmesidir.
.
SEN AVRUPA BİRLİĞİNİ BIRAK, ÇİNE BAK!
16.10.2006.     Avrupa  Birliğine  girelim yada  girmeyelim,  bizim  yapacağımız  en  akıllıca  iş,  tarama  süreci  sonunda  saptanan  aksaklıkları  biran  önce  düzeltmek  ve  bu  değişiklikleri  uygulamaya  sokmaktır.
.
GİRİŞİMCİ İLE MACERACI ARASINDAKİ FARK.
13.07.2006.     Birşeyin olma olasılığı %50 ve üzeri, olmama olasılığı ise %50 ve altı olan durumlarda yapılan herşey risk alma yada girişimcilik olarak nitelendirilebilir.
.
VATANDAŞIN KAFASINDAKİ DÜŞÜNCELERİ YÖNETME SAVAŞI DEVAM EDİYOR.
29.04.2006.     Kısaca,  demokrasinin   temel  taşını  kamu  vicdanı  oluşturmaktadır   diyebiliriz.
.
YASA ÇIKTI. KREDİ KARTI MAĞDURLARININ YAPMASI GEREKENLER.
03.03.2006.     Bu  süre  içinde   ilgili  yere  yazılı  olarak  müracaat  etmeyenler   bu  haktan  kesinlikle  yararlanamayacaklardır.
.
KREDİ KARTI SORUNUNA ÇÖZÜM!
18.02.2006.     En  azından  bundan  sonra  büyük   kuruluşların  hukuk  kurallarını  tamamiyle  kendi   menfaatleri  doğrultusunda  hazırlattıkları  anlaşmalar,   siviltoplum  kuruluşları,  akademisyenler  yada  hükümetin   yönlendireceği  tarafsız  bir  kuruluş  tarafından  tıpkı TSE  Standartı  gibi  olmalı  ve    belgelerde   özel  bir  amblem  olmalıdır.    Bu  Amblemi   gören  vatandaşlar da,  önlerine  uzatılan  belgelerde   bu  işareti  görünce,  kendi  haklarınında  korunduğu   bilinci  ile  bu  anlaşmaları  gönül  rahatlığı   ile  imzalamaları  sağlanmalıdır.
.
SOBA ZEHİRLENMELERİNİ ÖNLEYELİM!
09.02.2006.     Soba ve şofben kullanımı sırasında, gereken önlemler alınmadığı için birçok vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. Özellikle Lodoslu havalarda bacalar önceden korunmadığı için ve yatarken sobaya yeni yakıt atıldığı için zehirlenmeler olmaktadır.
.
EMEKLİ GENERALLERE BASINA AÇIKLAMA YAPMA YASAĞI GELSİN!
28.01.2006, 14:06
Son günlerde çeşitli konular hakkında televizyonlarda kendi görüş ve düşüncelerini bildiren bazı emekli generallerimizin yaptıkları açıklamalar, kamuoyunu olumsuz etkilemekte, Türk Silahlı Kuvvetlerini karalama ve gözden düşürme çabası içinde bulunanların ekmeklerine adeta yağ sürmektedir.

TATİLİN UZATILMASI, GRİP SALGINI RİSKİNİ AZALTMIŞTIR.
26.01.2006, 08:57
Alınan bu karara, ağır kış şartlarından dolayı yollarda ulaşımın zorluğundan değil, insanların toplu olarak yaşadığı özellikle vücut direnci zayıf küçük çocuklara okul ortamında daha rahat bulaşabilen grip salgınını önleme açısından bakmak daha doğru olacaktır.

KREDİ KARTI BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILMALIDIR.
31.12.2005, 11:42
Ben de kredi kartı borçlarına af getirilerek bu borçların yeni çıkacak yasaya paralel olarak yeniden yapılandırılmasının yararlı olacağını düşünmekteyim.

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN KLASİK SÖYLEMLERDEN SIKILDIM.
19.12.2005, 21:44
Öncelikle bedelli askerlikten gelecek kaynağın askerlerin ihtiyaçlarına akıtılması hedeflenmelidir.

FAİLİ MECHUL CİNAYETLERİN YERİNİ PROVAKATÖRLÜK ALDI.
06.09.2005, 21:37
Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlarda da değişiklik olmuş, daha önceleri faaili meçhul cinayetlerle ülkede huzur ve düzeni bozmayı amaçlayan karanlık güçler bu sefer yöntem değiştirerek halkı kışkırtma ve kaos yaratma yöntemine başvurmuştur.

TERÖR OYUNUNA GELMEYELİM!
24.05.2005, 14:25
Daha önceleri, halkın dikkatini başka yönlere çekmek ve gündemi değiştirmek için faaili meçhul cinayetler işlenirdi. Şimdilerde ise, halkımız üzerinde aynı oyunlar başka yöntemlerle oynanmaya çalışılmaktadır.

ÖĞRENCİ AFFINDAN YARARLANMAK İSTEYENLER, DİKKAT!
14.05.2005, 18:28
Önümüzdeki birkaç gün içinde dilekçe vermeyenler, kesinlikle çıkan bu aftan yararlanamayacaklardır.

KIBRISTAKİ ÖĞRENCİLER DE AF BEKLİYOR.
28.04.2005, 14:17
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkililerinin alacağı bir kararla öğrenci affının getirilmesini sabırsızlıkla beklemektedirler.

DOLARIN GELECEĞİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞÜMDE ISRAR EDİYORUM.
27.03.2005, 17:38
Amerika, doların değerini düşük tutarak ihracatını güçlendirme çabalarına rağmen dış ticaret açığının her geçen gün daha da büyümesi, Amerika’nın şimdiye kadar uygulamış olduğu politikalarda başarısız olduğunu açıkça göstermektedir.

I INSIST ON MY THOUGHT ABOUT THE FUTURE OF THE DOLLAR.
27.03.2005, 17:38
Despite  America's  efforts   to   strengthen  exports  by  keeping  the   value  of   dollar  low,  further  growth  of   foreign  trade   deficit,  every  passing  day,   clearly  shows  that   America  is  unsuccessful   in  the  policies  applied   so  far.

ÇANAKKALE ZAFERİNİ OSMANLI DEVLETİ KAZANDI!
18.03.2005, 19:42
Osmanlı'nın çöküş döneminde bile destanlar yazdığını kimse görmezden gelmesin.

SAYIN ERKAN MUMCU’YA CEVAP!
04.03.2005, 16:34
Çağrınızı popülist buluyor ve size katılmıyorum.

ÖĞRENCİ AFFINA KİMLER NEDEN KARŞI ÇIKIYOR?
16.02.2005, 21:44
Gerçekten, getirilmek istenen af öncekilerden farklıdır. Dünyanın hiç bir ülkesinde bizdeki gibi üniversite öğrencilerine af getirilmediği doğrudur. Ancak, dünyanın hiç bir yerinde de bizdeki gibi ekonomik krizler yaşanmamıştır. Ülkemizde yaşanan ağır ekonomik krizleri gözardı edemeyiz ve bu krizler sonucu öğrenim harçlarını yatıramayan yada kriz sonucu ailesine ek gelir sağlamak zorunda kalarak okullarına devam edemeyen gençlerimizin aftan yararlanacak olmasını görmezden gelemeyiz.

ÖĞRENCİ AFFIYLA İLGİLİ YAZIM SES GETİRDİ!
04.02.2005, 22:08
Kısaca, kendime özgü yöntemlerle çalıştım. Konuyu gündeme getiren AKP Kurucular Kurulu Üyesi ilgili milletvekillerine sorulduğunda konunun gündeme gelmesindeki katkımı teyit edeceklerdir.

GELİN ŞU GENÇLERİN SESİNİ DUYUN VE ÇÖZÜM ÜRETİN!
30.01.2005, 21:05
Başta, bedelli askerlik ve öğrenci affı bekleyen gençlerin her zaman yanında oldum ve yanında olmaya da devam edeceğim.

ÜLKEYİ KÖTÜLEMEK İÇİN PARAYLA ADAM TUTSAN BİLE MEDYANIN YAPTIĞINI YAPMAZ!
23.01.2005, 11:45
Bakın, Amerika’da ikiz kulelere yapılan saldırılar sonucu binlerce kişi hayatını kaybetti. Ama, enkazdan ceset çıkarılması yada insanların çaresiz içinde yaralılara müdahale ederken tek bir insanın görüntüsü medyada yer almadı.

BAYRAM KREDİSİ SADECE ÜCRETLİLERE Mİ VERİLİYOR?
15.01.2005, 15:27
Bana, bayram kredisini sadece ücretlilere verdiklerini söylediler.

TUVALETLERİN TEMİZLİĞİ ÇAĞDAŞLIĞIN HABERCİSİDİR.
06.01.2005, 17:39
Çağdaş ülkelerde gördüğümüz temiz tuvaletler artık günümüzde ülkemizde de karşımıza çıkmaktadır.

ÜLKEMİZDE VERGİ ADALETİ NASIL SAĞLANIR?
28.12.2004, 17:05
Ülkemizdeki kayıtdışı ekonominin en önemli kalemini yasadışı yollardan ve kaçakçılık yoluyla elde edilen gelirler oluşturmaktadır.

NEDEN OKULLARA VE ÖĞRETMENLERE BAŞARI KARNESİ VERİLMİYOR?
20.12.2004, 09:44
Her öğrenci, gittiği okulda ve okuduğu bölgede almış olduğu eğitimle başarısının hangi düzeyde olduğunu, okulun ve sınıfın başarı düzeyini karşılaştırarak bilmek ister.

BORSACILAR, AMAN DİKKAT!
14.12.2004, 14:26
Piyasalarda, bu olumlu havaya göre hareket ederek özellikle borsada yükseliş, açıklamanın yapılacağı güne kadar sürecektir.

DAHA ÖNCE DE LİDERLERİN GÖREV SÜRELERİ KISALTILMIŞTI.
07.12.2004, 14:32
Yapılması gereken değişiklikler daha önceleri de yapılmıştı ama, siyasiler kendilerini ilgilendiren bu konularda getirilen tüm engellemelere rağmen, birleşmişler ve yasaları kendi çıkarları doğrultusunda tekrar değiştirmişlerdir.

YENİ TRAFİK SİGORTA POLİÇESİ UYGULAMASI.
25.11.2004, 10:59
Fakat yeni yapılan düzenlemeyle trafik sigorta sürenizin üzerinden 1 gün dahi geçmiş olsa artık indirimli poliçe alınamıyor.

EGE ORDUSU NEDEN KALDIRILMIYOR?
04.11.2004, 09:28
Yapılan bu tasarruf ve reform çalışmaları çerçevesi içinde sadece karargahtan ibaret olan Ege Ordusunun küçültülerek Kolordu seviyesinde görevine devam etmesi fikrinin ortaya atılması ise akla son derece mantıklı gelmektedir.

ÖĞRENCİ AFFI NEDEN SAVSAKLANIYOR?
12.10.2004, 17:28
Şu sıralar adeta gençlerin ve ailelerinin içini derinden yakan öğrenci affı ve bedelli askerlik konusu öncelikle gündeme alınmalı ve bu konular biran önce yasalaşarak gençlerin önü açılmalıdır.

SOSYAL GÜVENLİK KURULUŞLARINDAKİ AÇIKLARIN NEDENLERİ.
22.09.2004, 10:10
Hepsinden önemlisi, sosyal güvenlik kuruluşlarının bir an önce tek bir çatı altında toplaması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞUDA TERÖR OYUNUNA GELMEYELİM!
09.09.2004, 19:12
Yakın bir gelecekte ülkemiz, elinde bulundurduğu bu değerler yüzünden ön plana çıkacak ve önemi daha da artacaktır.

KALP KRİZİ SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER.
28.08.2004, 12:39
Kalp krizi sırasında kişinin kendi kendine yapacağı yardım hayat kurtarıyor.

GEÇMİŞTEKİ HATALARIN FATURASI ŞİMDİ ÇIKIYOR.
12.08.2004, 15:27
Ancak, bütün bunlara rağmen pek sık olmasada sizlerle burada buluşmaya çalışacağım.

EŞİMİN AĞIR RAHATSIZLIĞIN DAN DOLAYI YAZILARIMA BİR SÜRE ARA VERMEK ZORUNDAYIM. BU YÜZDEN OKURLARIMDAN ÖZÜR DİLERİM.
24.06.2004, 20:35

BU RESME İYİ BAKIN VE DÜŞÜNÜN!
15.04.2004, 12:59
Bu resim, insanların birbirlerine bakış açısını ve birbirlerini nasıl görmek istiyorlarsa öyle gördüklerine dair güzel bir örnek oluşturmaktadır.

CEP TELEFONU ÇALINDIĞINDA YAPILMASI GEREKENLER.
06.04.2004, 11:33
vatandaşların, olayı anlatan bir dilekçe, nüfus cüzdanının fotokopisi, cep telefonuna ait IMEI numarasının yer aldığı fatura veya abonelik sözleşmesiyle müracaat savclığına başvurabileceklerini bildirdi.

İLGİLİLER BU YAZIYI ÇERÇEVELETİP DUVARINA ASMALI! Son bir gelişme olarak bedelli askerlik talep eden herkesin bir dilekçe ile en yakın askerlik şubesine müracaat etmesi istenmiştir.
26.03.2004, 18:02
Bu ülkede genellikle basının kendi işini yapmadığını düşünüyoruz

SEÇMEN, ADAYIN RESMİNE BAKARAK OY VERMEYECEK!
22.03.2004, 12:31
Halbuki vatandaş adayın resmine bakarak değil, onun dürüst bir insan olup olmadığına ve yapacağı icraatlarına göre oyunu verecektir.

TÜRKİYE’NİN İLK ÜCRETSİZ MEVZUAT YAZILIMLARI.
15.03.2004, 11:25
Vergitürk internet sitesi, Türkiye’nin bu alandaki özelikle yorum ve açıklamalarıyla en kapsamlı yazılımını kullanıcılara ücretsiz olarak sunuyor.

BEDELLİ ASKERLİK KANUN TASARISI ÖRNEĞİ.
09.03.2004, 09:20
Bu tasarı yaşanan ekonomik krizler sonrası ağırlaşan hayat şartları nedeniyle çalışmak zorunda kalan ve erken yaşlarda askerlik görevini yerine getiremeyen vatandaşların oluşturduğu yığılmayı önlemeyi, ekonomiye katkı sağlamayı ve ordunun modernizasyon çalışmalarını daha da hızlandırmayı amaçlamaktadır.

BEDELLİ ASKERLİK İSTEYENLERİN GÖZDEN KAÇIRDIĞI BİR KONU.
26.02.2004, 11:33
Ayrıca, toplanan bu paraların ordunun modernizasyonuna yada alınması gereken erken uyarı uçakları için kullanılacağına dair kesin bir dille ifade edilmesi, askerlerin konuya sıcak bakmasını sağlayacaktır düşüncesindeyim.

PARANIN TARİHÇESİ VE İLK BANKA.
18.02.2004, 18:19
Antik çağda tek güvenli yer olan tapınaklar emanet yeri olarak kullanılmış ve bu koruma karşılığında parasını tapınağa teslim edenden belirli bir komisyon alınmıştır. Daha sonraları dünyanın yedi harikasından biri olan Efes Artemis Tapınağı rahiplerinin yatırılan para karşılığında bir yazılı belge verdiklerini ve bunun da dünyanın ilk seyahat çekleri olduğunu biliyoruz. Hatta tüccarlar yanlarında para taşımak için küçük miktarlarda yazılmış çekleri tercih etmekteydiler. Böylece ulusal ve uluslar arası ticaret kolaylaşmış oluyordu.

SON YILLARDA İHRACAT NEDEN ARTTI?
07.02.2004, 10:18
Şirketler varlıklarını devam ettirebilmek için ihracata yöneldiler.

DÜNYANIN İLK BORSASI NEREDE, BİLİYOR MUSUNUZ?
07.01.2004, 20:32
Aizanoi, bu haliyle dünyadaki ilk borsa binalarından biri olma özelliğini taşıyor.

SEÇMEN LİSTELERİNİ MUTLAKA KONTROL EDİNİZ.
27.12.2003, 18:43
Seçimlerde oylarını sağlıklı bir şekilde kullanmak isteyen vatandaşların mutlaka seçimlerde oy kullanacakları muhtarlıklara gidip buralarda asılı bulunan seçmen listelerini kontrol etmeleri gerekmektedir.

BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ SORULARIMA CEVAP ALMAYI DİLİYORUM.
15.12.2003, 15:04
Devletin aşırı para ihtiyacı, sosyal adaleti derinden yaralayan ek vergi ve dolaylı vergiler olarak vatandaşa tekrar geri dönmektedir.

KIBRIS TA YÖNETİME YENİ YÜZLER GELMELİ...
02.12.2003, 10:18
Yalnız burada halkın vereceği karara saygı gösterilmeli ve halkın iradesinin meclise tam olarak yansıması sağlanmalıdır.

BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ YETKİLİLERE BAZI SORULARIM VAR!
18.11.2003, 13:33
Bu yüzden, ekonomik yönden güçlü olunmadıkça askeri yönden güçlü olunamayacağının bilinci içinde güçlü bir ekonomi üzerine kurulmuş, kendi silahını üreten, donanım ve yedek parça yönünden başka ülkelere bağımlı olmayan, modern silahlarla donatılmış küçük ama vurucu gücü yüksek profesyonel askerlerden oluşmuş bir ordu için ordunun yeniden yapılanması yönünde yapılan çalışmalar varmıdır. Varsa, bu çalışmalar hangi safhadadır ve hangi tarihte sona erecektir.

FAİLİ MECHUL CİNAYETLER OLMASINDAN KORKUYORUM...
15.11.2003, 13:12
Ülkede istikrar ortamının doğması ve bazı şeylerin iyiye doğru gitmesi, her zaman kanla, gözyaşıyla, barutla beslenen bu karanlık güçlerin işine gelmemektedir.

YUNANİSTAN ORDUSU NUN KÜÇÜLMESİ VE TÜRK ORDUSUNU TEHDİT OLARAK GÖRMEMESİ SON DERECE DÜŞÜNDÜRÜCÜ!
04.11.2003, 16:29
Komşumuz ordusunu küçülterek savunma harcamalarına ayırdığı paraları kendi ekonomisine akıtmak ve ekonomisini daha da güçlendirmek çabaları içersindedir.

CUMHURİYETİN ADINDAN BAŞKA NEYİ KUTLUYORUZ?
29.10.2003, 09:14
Atatürk bunu yıllar önce görmüş ve Cumhuriyeti kurarak uygulamaya koymuştur.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE BAYRAMLARDA ASKERİ TÖREN YOK!
27.10.2003, 08:14
Buna karşılık demokrasinin tam olarak yerleştiği gelişmiş ülkelerde bu tablo yoktur. Bu ülkelerde ulusal bayramlar özel etkinliklerle kutlanır.

LİRADAN SIFIR ATMANIN TAM ZAMANI.
23.10.2003, 08:43
Faizlerin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde aşağıya düşüşünün devam etmesi, Türk Lirasının başta Amerikan Doları olmak üzere değerini istikrarlı bir şekilde koruması, Merkez Bankasının Dolar rezervlerinin fazla olması, siyasi istikrarın sürmesi, paradan sıfır atılmasının şartlarının oluştuğunu göstermektedir.

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN GENÇLER, KANUN TEKLİFİNİ BİLE HAZIRLAMIŞ.
15.10.2003, 13:45
Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, silah, mühimmat ve uçak konusunda dışa bağımlı olmaması için yerli ağır sanayiye önem vermemiz gerekmektedir.

BORSADA YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER, AMAN DİKKAT!
08.10.2003, 09:08
Borsada ortaya çıkacak yeni beklentilerden uzak durun.

BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ GELEN OKUYUCU YAZILARINI YETKİLİLER MUTLAKA OKUMALI...
30.09.2003, 17:20
Yurt dışında çalışanlara bedelli askerlik yapma olanağının getirilmesinin ardında ülkemize ekonomik katkı sağlanması yatmaktadır. Peki aynı durum ülke içinde çalışan gençler için neden olmasın.

BEDELLİ ASKERLİK İSTEYEN GENÇLERİN SESİNE KULAK VERİN!
20.09.2003, 12:17
Ekonomik yönden hatta askeri donanım yönünden dış ülkelere bağımlı olduğumuz sürece iç ve dış sorunlardan kurtulmamız ve ülke menfaatlerini korumamız son derece güçtür.

NEREDEN ÇIKTI BU TEZKERE KONUSU?
16.09.2003, 15:00
Madem kürt parlamentosunu kabullenecektik, neden savaş sebebi diye atıp tuttuk.

BU EKONOMİ BU HANTAL DEVLETİ ÜZERİNDE TAŞIYAMIYOR.
02.09.2003, 14:16
Getirilen çözümlerin kalıcı olmamasının ardında ülke ekonomisinin hantal devleti üzerinde taşıyamamasıdır.

DÜNYAYA YAKLAŞACAK OLAN MARS DEPREM RİSKİNİ DAHADA ARTTIRABİLİR.
26.08.2003, 19:32
Asıl benim endişem ve kişisel görüşüm Dünyadaki depremlerde gözlemlerime göre, ani ısı değişikliklerinin ve uzaydaki gezegenlerin olağan dışı hareketleri sonucu artış göstermesidir.

HANİ DOLAR 1 MİLYONA KADAR DÜŞECEKTİ?
19.08.2003, 11:43
Burada Türk Lirasının değer kazanması ve doların değer kaybetmesi kesinlikle ülkemizdeki ekonominin güçlendiği ve iyiye gittiği anlamına gelmemelidir. Türk Lirasının aşırı değerlenmesinin ardında dolardaki aşırı arz fazlalığı yatmaktadır.

TARİHİ KARARLAR ALAN MECLİSİ KUTLUYORUM.
09.08.2003, 14:17
Seçim kaybetme korkusuyla popülist politikalar sergileyen daha önceki siyasiler, milli güvenlik kurulunun sivilleştirilmesini ağızlarına dahi alamazlardı.

TEZKERE KONUSU GÜNDEME DAHİ GELMEMELİ...
28.07.2003, 10:58
Birleşmiş Milletler ve Natonun verdiği destek oranında Türkiye Amerika’ya destek vermelidir.

İMAR BANKASI OFF SHORE ZEDELERİ NE YAPABİLİR?
21.07.2003, 17:35
Öncelikle bu durumda olanları sakin olmaya ve panik yapmamaya davet ediyorum.

DEVLET ŞEFFAF OLMALI, ORDU DA ŞEFFAF OLMALI.
26.06.2003, 13:13
Her konuda öncülük yapan ordumuzun çağa ayak uydurma konusunda da öncülük yapmasını bekliyorum.

DOLARIN GELECEĞİ...
16.06.2003, 12:39
Burada Türk Lirasının değer kazanması ve doların değer kaybetmesi kesinlikle ülkemizdeki ekonominin güçlendiği ve iyiye gittiği anlamına gelmemelidir. Türk Lirasının aşırı değerlenmesinin ardında dolardaki aşırı arz fazlalığı yatmaktadır.

ANADOLUDAKİ KÖY ÖĞRETMENLERİNE TATİL ÖNCELİĞİ VERİLMELİ.
14.06.2003, 09:25
Bu sorunun azaltılması için yaz tatillerinde çok zor koşullarda Anadoluda çalışan Köy Öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tesislerde dinlendirilmesi ve morallendirilmesi gerekmektedir.

ENFLASYONUN SIFIRA DÜŞECEĞİNİ BUNDAN 4 YIL ÖNCE YAZMIŞTIM.
04.06.2003, 19:28
Tekrar ediyorum, mesele enflasyonun düşmesi yada düşmemesi değildir. Ülkenin ve vatandaşın refaha kavuşmasıdır.

SAVCININ HAYKIRIŞINA KULAK VERİN!
30.05.2003, 13:05
Eğer ülkemiz bir hukuk devleti ise, adalet herkes için eşit olmalıdır. Kişilere göre ayrıcalık ve hukukta çifte standart olmamalıdır.

EMEKLİ AYLIKLARININ HER AY ÖDENMESİ.
24.05.2003, 11:35
Bunun için emekli aylıklarını aylık olarak almak için istekte bulunanlara isteklerini düzeltme hakkı verilmelidir.

TÜRK HAVA YOLLARIYLA İLGİLİ BAZI GERÇEKLER.
18.05.2003, 21:22
Sayın sorumluk sahiplerini, bazı basın organlarının bu duyarsız davranışlarına karşı tedbir almaya davet ediyorum.

MALİYE BAKANI BU YAZIYI MUTLAKA OKUMALI...
12.05.2003, 10:28
Daha önce ağır bir şekilde vergilendirilen vatandaşların bu vergilerini yaşanmakta olan ekonomik krizden dolayı ödeyemedikleri gözardı edilmemelidir.

TÜM HUKUKÇULARA ÇAĞRI KAMPANYASI GİDEREK BÜYÜYOR. (Joın the invitation to all the jurists campaign.)
05.05.2003, 13:27
Benim amacım, hiçbir kurum ve kuruluşu bağlamadan hukukçu arkadaşların kişisel olarak değindiğim konular üzerine uluslararası mahkemelere dava açılmasını sağlamaktır. Böylelikle Irakta uluslararası hukuk kuralları çiğnenerek yapılan olaylara duyulan tepkiler dilek ve temennilerden öteye somut bir boyut kazanmış olacaktır.

TÜM HUKUKÇULARA ÇAĞRI KAMPANYASINA SİZDE KATILIN! (Joın the invitation to all the jurists campaign.)
26.04.2003, 13:04
Benim amacım, hiçbir kurum ve kuruluşu bağlamadan hukukçu arkadaşların kişisel olarak değindiğim konular üzerine uluslararası mahkemelere dava açılmasını sağlamaktır. Böylelikle Irakta uluslararası hukuk kuralları çiğnenerek yapılan olaylara duyulan tepkiler dilek ve temennilerden öteye somut bir boyut kazanmış olacaktır.

ÜLKE ELDEN GİTMEK ÜZERE, SİZ HALA BİRBİRİNİZİ YİYİYORSUNUZ...
25.04.2003, 10:20
Ülkeyi bölünecek duruma getiren sizlersiniz. Ülkemiz böyle aciz durumdayken, başımıza daha çoooooook dertler gelir. Kürtlerde topraklarımızdan hak ister, Ermeniler de ister. PKK gelir, irtica gelir, herşey gelir. Binbir müsibet gelir. Unutmayın zayıf olanı yerler, ham yaparlar.

DÜNYADAKİ TÜM HUKUKÇULARA ÇAĞRI. (INVITATION FOR ALL JURISTS IN THE WORLD.)
19.04.2003, 13:02
Ayrıca savaşta ölen yada ağır şekilde yaralanan çocuklar, siviller, hamile kadınlar ve bunların yakınları, acılarının taze ve Irakta hayatın henüz normale dönmemiş olması nedeniyle haklarını aramak üzere uluslararası mahkemelere müracaat edememektedirler.

TARİHİ EVLERLE İLGİLİ YAZIMA YETKİLİLERDEN GELEN CEVAP.
16.04.2003, 18:01
Bu yazıları kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından sizlerle paylaşmakta yarar gördüm.

PARİS’TE ERMENİ ANITINA HAYIR!
15.04.2003, 19:46
Bu yazıyı sizlerle paylaşmakta yarar gördüm.

BİZ İZLEMEKTEN KINAMAKTAN ÖTEYE GİDEMİYECEK MİYİZ?
11.04.2003, 20:30
Kuzey Irakta Musul Kerkük’te haklarımızı Amerika koruyamaz.

BORCU BORÇLA ÖDEMENİN SONU BATMAKTIR!
06.04.2003, 13:38
Borcunu borçla ödeyen esnaf eninde sonunda batmaya mahkum kalmaktadır. Aynı durum devletler içinde geçerlidir.

VATANDAŞIN YARDIM KONUSUNDA ÇAĞRISI.
02.04.2003, 16:30
Bence, vatandaş borçları sahiplenirse, ve yaptığı bağışların namuslu bir şekilde borçların ödenmesinde kullanıldığı görürse, yaptığı bağışların boşa gitmediği görürse, seve seve yardim eder.

HALKIN DESTEĞİNİ ALAMAYAN ORDULAR SAVAŞ KAZANAMAZ!
29.03.2003, 10:54
Savaşın sonu ne olursa olsun Iraktaki sivilleri arkasına alamayan Amerika, savaşta başarı gösterse bile savaş sonrası Irakta büyük sorunlar yaşayacaktır. Aslında savaşın sonucu şimdiden bellidir. Sivil halkı arkasına alamayan Amerika tıpkı Rusya’nın Afganistan dan çekildiği gibi çekilmek zorunda kalabilecektir.

AMERİKA İÇİN HER ŞEY SİL BAŞTAN.
25.03.2003, 22:42
Düzenlenen harekatta şehirlerde direnişle karşılaşan koalisyon birlikleri buralarda vakit kaybetmemek, askerlerinin morallerini yüksek tutmak ve dünya kamuoyunda itibar kaybetmemek için Bağdata yönelmişlerdir. Ancak burada da aynı taktiği uygulamak zorunda kalacaklar ve Bağdatı kuşatmaktan ileri gidemeyeceklerdir.

AMERİKA, AÇ GÖZÜNÜ TOPRAK DOYURSUN!
22.03.2003, 15:22
Adamların gözü o kadar dönmüş ki Türkiye’nin Kuzey Irakta olası göçü ve yasal haklarını korumak için asker bulundurmasına bile tahammülü yok! Iraktan haksız bir şekilde elde edeceği menfaatleri kaybedeceği korkusuyla Türkiye’ye en ufak bir şekilde taviz vermiyor.

BUGÜNKÜ SINIRLARIMIZ HANGİ TARİHLERDE OLUŞTU?
19.03.2003, 20:02
Bizler, yakın bir tarihte gelişen bu olayları kendimizden çok uzak görsekte gerçekler öyle değildir. Aramızda hala Osmanlı Döneminde doğan o günleri yaşayan ve hayatta olan insanlar var. Yaşanan olaylar tarih dilimine göre çok yakındır ve tazedir.

BANA GÖRE SADDAM ÇOKTAN KAÇTI BİLE!
16.03.2003, 10:56
Dublörlerinin dahi bilmediği yeni çehresiyle, yerleştiği yerden talimatlar yağdırarak savaşı yönetmeyi planlayan Saddam Hüseyin, kendisinin yakalanmadığı sürece de Amerikanın zafer kazanamayacağını çok iyi biliyor ve bu planına güveniyor.

MİLLET ÖLMÜŞ, NEYİNDEN EKVERGİ ALACAKSINIZ?
12.03.2003, 19:44
Ayrıca, bütün bu borçlanma politikalarının yanısıra bankalardaki mevduatın kaçmaması ve iç borçlanmanın daha rahat ve cazip olması için mevduat ve iç borçlanma herzaman vergilerden ve ekvergilerden uzak tutulmuştur.

NEPTÜNYUMLA İLGİLİ YETKİLİ AĞIZILAR NE DİYOR?
10.03.2003, 21:07
Bu arada verilen rakamların abartılı olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Tomak MTA ve TAEK in daha önce başlatıp yarıda bıraktığı araştırmalara göre, Türkiye’nin Silivri ve Malatya Hekimhan da maillerde belirtilen 800 bin tonun aksine 380 Bin Tonluk toryum rezervi olduğu tahmin edildiğini, ancak bu rakamın bile kendisine göre abartılı olduğunu belirtmiştir.

KIBRIS’TA YÖNETİME YENİ YÜZLER GELMELİ...
04.03.2003, 19:57
Demokrasiyle yönetilen toplumlarda ülkeyi yöneteler, toplumun görüş ve düşüncelerini dikkate almalıdırlar. Aksi halde bulunmuş oldukları toplumun temsilcisi olamaz, kendilerinin temsilcisi olurlar.

BÜTÇE GSMH NIN YARISI KADAR OL-MA-MA-LI...
03.03.2003, 20:05
Buraya kadar içinde bulunduğumuz durumu irdeledik. Şimdide bu durum karşısında yapılması gerekenlere değinmek istiyorum. Görüldüğü gibi, bütçenin GSMH içindeki payının mutlaka düşürülmesi gerekmektedir. Bunu da bütçeyi küçülterek yada GSMH yı büyüterek yapabiliriz. Bu şartlar altında GSMH yı büyütemeyeceğimize göre bütçeyi küçültmemizden başka çare kalmamaktadır. Bunun içinde alınan tasarruf önlemlerinin yanısıra bütçede büyük yer tutan ve her yıl borcu borçla ödeme politikası sonucu bir çığ gibi büyüyen iç ve dış borçlarımızın belirli bir süre için ertelenmesi yada dondurulmasından başka bir çare olmadığını belirtmek isterim.

ALINACAK TEZKEREDE ÜLKE ÇIKARLARI ÖNDE GELMELİ.
28.02.2003, 11:10
Bunun nedeni, ülkenin büyük bir çoğunluğunun savaşa karşı olması ve Amerika ile yapılmakta olan pazarlıklarda Türkiye’nin enaz zararla çıkması için istenilenlerin alınması içindir.

İLKÖĞRETİMDE KALİTEYİ ARTTIRMA YOLLARI.
25.02.2003, 18:20
Öğrenciler kişisel beceri ve kabiliyetlerine göre yönlendirilmeli ve bu konular üzerinde eğitim almaları sağlanmalıdır.

MUSUL KİMİNDİR?
22.02.2003, 21:15
Başka bir deyişle Türkiye’nin geçmişte kabul ettiği şartlar ihlal edilmiş, değiştirilmiş ve yok sayılmış olursa imza koyduğumuz anlaşma da bozulmuş olur.

NATO DAĞILACAK MI?
14.02.2003, 18:15
Öte yandan dünya hakimiyeti AVRASYA’yı kontrol etmekle mümkündür. ABD.lerinin acelesi vardır. Çünkü 8-15 yıl içinde ÇİN ve AB. ABD.lerinin önüne geçecektir. Bu nedenle TÜRKİYE-SURİYE-IRAK-İRAN-AFGANİSTAN-PAKİSTAN Amerika’nın kontroluna girmeli, mümkünse bölgedeki siyasi coğrafya değiştirilmeli, ABD nin kontrolunda daha çok uydu devletler oluşturulmalıdır.

GELECEKTE ENERJİNİN MERKEZİ TÜRKİYE OLACAK!
03.02.2003, 17:15
Bunun için öncelikle 3213 sayılı maden Kanununda gerekli değişiklikler yapılarak geleceğin enerjisi olan bu madenlerin ham madde olarak yurt dışına ihracatının önlenmesi gerekmektedir.

CLİNTON’UN TOPLADIĞI PUANLARI, BUSH PERVASIZCA HARCIYOR.
26.01.2003, 17:33
Kısacası Clinton’un kazanmış olduğu olumlu izlenimleri Bush bir miras yedi gibi pervasızca harcamaktadır.

COMET ISON.
27.11.2013, 17:35 Geçen Yılın Sonlarında 21.09.2012.  Tarihinde Yeni Keşfedilen, Çapı Yaklaşık 5 Km Olan ve Güneş Sisteminin Dışından Gelen Tarihin en Büyük (Parlak)  Kuyruklı Yıldızı Olmaya Aday Olan  COMET ISON (C/2012 S1 )  Kuyruklu Yıldızını Güneşe Enyakın Konumdan Geçeceği Tarih Olan 28.11.2013  Tarihine Kadar Takip Edin.

TARİHİ ESERLER KORUMA ADI ALTINDA ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMEMELİ.
16.01.2003, 19:50
Ancak, bütün bunlara rağmen günümüzde bir çok tarihi eser bakımsızlıktan yıkılmak üzere. Sadece şanslı olan birkaçı restore edilmiş durumda. Bunlara tarihi evlerde dahil. Tarihi evler özel mülk olduğu için, bakımlarından sahipleri sorumlu tutuluyor. Bu evlerde oturanlar ise restorasyonun çok masraflı olduğunu, maddi güçlerinin buna yetmediğini belirtmekteler.

MUSUL VE KERKÜKTEKİ HAKLARIMIZI İLK BURADAN DİLE GETİRMİŞTİM.
11.01.2003, 19:29
Konunun gündeme oturmasını sağlayan “Yazarın Tüm Yazıları.” Başlıklı bölümünde de yer alan yazılarımı hafızalarınızı tazelemek üzere tekrar sizlere sunmakta yarar gördüm.

KİM BU BAĞDATLI HÜSEYİN?
08.01.2003, 14:10
Anlamlı olan ve çok yere gönderme yapan bu yazıda aklıma takılan bazı hususları sizlerle paylaşmak istedim. Gerçekte böyle biri varmıdır? Varsa, bu çocuk kimdir? Hüseyin’in Bağdat’ta yaşayan binlerce çocuktan farkı nedir? Gibi sorular aklıma takıldı.

BÜTÇE MUTLAKA KÜÇÜLTÜLMELİ!
02.01.2003, 17:18
Buraya kadar içinde bulunduğumuz durumu irdeledik. Şimdide bu durum karşısında yapılması gerekenlere değinmek istiyorum. Görüldüğü gibi, bütçenin GSMH içindeki payının mutlaka düşürülmesi gerekmektedir. Bunu da bütçeyi küçülterek yada GSMH yı büyüterek yapabiliriz. Bu şartlar altında GSMH yı büyütemeyeceğimize göre bütçeyi küçültmemizden başka çare kalmamaktadır. Bunun içinde alınan tasarruf önlemlerinin yanısıra bütçede büyük yer tutan ve her yıl borcu borçla ödeme politikası sonucu bir çığ gibi büyüyen iç ve dış borçlarımızın belirli bir süre için ertelenmesi yada dondurulmasından başka bir çare olmadığını belirtmek isterim.

AMERİKA’YA ÇAĞRI.
25.12.2002, 18:49
Amerika gerçekten dostumuzsa, körfez savaşında uğradığımız zararlara karşılık dolaylı yardım etsin, önümüzdeki Irak savaşında uğrayacağımız zararlara karşılıkta hatırı sayılır oranlarda direkt yardım etsin.

ORDUMUZ KUZEY IRAK’TA MUTLAKA KONUŞLANMALI- DIR.
18.12.2002, 13:46
Türk Ordusu, kurulmakta olan Kürt Devletine mani olmak, Musul Kerkükteki anlaşmalardan doğan haklarımızı korumak ve Türkmenlerin seslerini duyurabilmek için Kuzey Irakta mutlaka konuşlanmalıdır.

TÜRK HALKI AMERİKA'DAN SOMUT ADIMLAR BEKLİYOR.
15.12.2002, 15:56
Herzaman olduğu gibi sırtımızın sıvazlanmasıyla yetinmemeliyiz.

MAHALLİ İDARELER SEÇİMLERİ ERKENE ALINMALI.
03.12.2002, 14:57
Biliyorsunuz, politikada siyasi partiler seçimlerde almış oldukları oyları korumak yada daha fazla arttırmak için çalışırlar. Bunun için hizmet üretirler. Bunu baz aldığımızda, önümüzdeki mahalli idareler seçimlerinde birdaha seçilemeyeceklerini bilen mahalli idarelerde görevalan siyasi parti temsilcilerinin motivasyonunun bozulduğunu görmekteyiz.

KAMUOYUNUN GÖZÜ KÖŞESİ.
20.11.2002, 14:00
Aynı uygulamayı gücünü halktan yana kullanmak isteyen medyadan da bekliyorum.

KIBRIS KONUSUNUN GETİRDİKLERİ VE GÖTÜRDÜKLERİ...
07.11.2002, 16:39
Kıbrısın Stratejik yönden öneminden tutunda ekonomik yönden önemine kadar tüm ulusal menfaatler gözönüne alındığında bizlere ne kazandırmıştır, ne kaybettirmiştir. Buna bakmak gerekmektedir.

YENİ HÜKÜMET “ENKAZ DEVİR ALDIK.” DİYEREK ZAM YAĞMURU YAPMAMALI VE VATANDAŞIN CANINI YAKMAMALIDIR.
03.11.2002, 13:38
Yeni hükümetin ilk icraatlarından biride, her seçim döneminde gündeme gelen seçim kanunu ve siyasi partiler kanununda kamuoyunun beklentileri doğrultusundaki reform niteliğindeki değişiklikleri göreve gelir gelmez yapmak olmalıdır.

OYLARIMIZ YABANA GİTMEMELİ...
01.11.2002, 15:08
Bunun için, ülke genelinde barajı aşabilen ve bulunduğu seçim bölgesinde en kuvvetli durumda olan 2 siyasi parti tespit edilmelidir. Daha sonra bu partilerden hangisinin başa geçmesi istenmiyorsa diğerine oy verilmelidir.

EMLAK VERGİSİ BOSTANLI'DA NEDEN ASTRONOMİK ORANLARDA ARTTI?
27.10.2002, 11:25
Özel komisyonlar, deprem riski taşıyan İstanbul'da belirlenen rakamları oldukça aşağı çekti. Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'de de özellikle Konak çevresinde büyük iskontoya gidilmesine rağmen, deprem felaketinden sonra deprem riski taşımasından dolayı emlak değerlerinde büyük düşüş yaşayan Bostanlıda aynı indirime gidilmemesi dikkat çekmektedir.

TEPKİ OYLARI NEREYE?
24.10.2002, 20:37
Bu seçimlerde tepki oyları, diğer seçimlerden farklı olarak meclis dışındaki parti yada partilere gidecektir.

MUSUL, KERKÜK’TEKİ HAKLARIMIZ NELERDİR?
17.10.2002, 16:35
Bütün bunlar Irak’ın toprak bütünlüğüne göz koyduğumuz anlamına gelmemeli. Elde edilmiş hakkın, eskisi yenisi olmaz. Aksine, daha önce edindiğimiz hakları kullanmakla, ortadoğu da kurulan İsrail örneğinde olduğu gibi bölgede yeni bir kan gölü oluşturulmasına mani olmuş ve ülkemiz topraklarına göz dikenlere karşı yapılan oyunları bozmuş olacağız.

MUSUL VE KERKÜKTEKİ HAKLARIMIZA İŞLERLİK KAZANDIRMALI- YIZ.
11.10.2002, 19:50
Dünyanın sayılı güçlü Ordularından birine sahip Türkiye, elindeki bu gücü iyi kullanarak Musul ve Kerkük bölgesini kontrol altına almalı ve 1926 Anlaşmasına işlerlik kazandırmalıdır.

İMF NİN ÜLKELERİN İFLAS ETMESİNE OLANAK TANINMASIYLA DEDİĞİME GELİNDİ.
04.10.2002, 15:39
Bizim gibi aşırı borçlu durumda olan gelişmekte olan ülkeleri bu karar yakından ilgilendirmektedir. IMF aşırı borçlanan ülkelerin borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesi üzerine, bu ülkelere yeni borçlar vererek vereceği paraları riske atmamak için bu kararı almıştır. Daha önce vermiş olduğu borçları geri alabilmek içinde, ödeme sıkıntısına düşen ülkelere borçların dondurulması yada ertelenmesi uygulamasıyla yani, ülkelere iflas olanağının tanınmasıyla bu ülkelerin ekonomilerinin canlandırılması yoluna gidilerek alacaklarını garanti altına almak çabaları yatmaktadır.

YURTDIŞINDAKİ ŞEÇİMLERLE İLGİLİ OKUYUCU YAZISI.
27.09.2002, 21:45
Biliyorsunuz Almanya’da seçimler yapıldı. Seçimlere mektupla katılabilme olanağıda mevcut.

EKONOMİDE TEPKİ YÜKSELİŞİ.
20.09.2002, 19:36
Yabancı güçler, ülkemizin tamamen kalkınmasını yada tamamen dibe vurmasını istememektedirler. Ülkemizin bu şekilde batmakla batmamak arasında gitmesi onların işine gelmektedir.

BEDELLİ ASKERLİK OLMALI MI?
13.09.2002, 15:40
Ayrıca, 1.000.000 Askerin 8,12,18 Aylık askerlik süresince sarfedilmek zorunda kalan işletme masrafları da artı kazanç hanesine yazılabilir. Üstelik, parası olmayan ve bedelli askerlik yapmak isteyenlere belli bankalardan düşük faizle yıllık yada iki yıllık kredi açılabilir.

OKUYUCU YAZISI.
06.09.2002, 14:21
Hepimiz birer siyasetçi, bazen ekonomist hatta bazen de hakim ve avukat olmakla meşgulüz. Yani biz işten başka herşeyle uğraşan, çalışmayı üretmeyi sevmeyen ve hatta çalışana aptal diyen , bolbol sigara içen ve bara gitmeyi marifet sanan , televole,bbg ve paparazzi gibi beş kuruş etmeyen bomboş programları kaçırmadan izleyen, transparanı çağdaşlık ve gelişme kabul eden vsvs... bir millet olarak , Yunan ve Arap paranoyası ile birimizin dünyaya bedel olması megalomanlığıyla yaşamaya devam ettiğimiz sürece maalesef kalkınma ve gelişmeyi bırakın, varlığımızı bile sürdüremeyeceğimize inanıyorum.

YURTDIŞINDAN ÜLKEMİZ NASIL GÖRÜNÜYOR?
30.08.2002, 15:46
Sanırım ilgili tedbirler alınmazsa ileride en kotu Afrika ülkesinden bile beter olacağız.

İKİ TURLU SEÇİM SİSTEMİNİN BEŞİĞİ OLAN FRANSA BİLE DEDİĞİME GELDİ.
22.08.2002, 14:24
Türkiyeye özgü olan bu çalışmamın, iki turlu seçim sisteminin beşiği olan Fransa dahil bütün dünyada geçerli olduğu, gün geçtikçe daha da anlaşılmaktadır.

SEÇİMLERİ ADAM GİBİ YAPIN, SONUÇLARINA DA SAYGI GÖSTERİN!
16.08.2002, 22:15
Siyasiler arasında birleşme ancak, iki turlu seçim sisteminin uygulamaya konulmasıyla mümkün olabilir. İki turlu seçim sistemiyle karşı karşıya kalan siyasiler, ikinci tura kalabilmek için mecburen aralarında birleşmek zorunda kalacaklardır.

TURİZMDE FİYASKO.
15.08.2002, 11:47
Siyasilerin ekonomik krizden çıkış için tek umut olarak gösterdiği ve bel bağladığı bu gelir kaynaklarıda fos çıkmıştır.

TURİSTİN NASIL KAÇIRILDIĞININ RESMİDİR.
03.08.2002, 10:57
Kuşadası Limanından turistleri alan tekneler çeşitli koylara günlük gezi düzenlerler. Resim, bu koylardan birinde çekilmiştir. Resmin üst kısmında olan Sahil Güvenlik teknesi hareket halinde değildir ve teknelerin başlarında beklemektedir.

AMERİKA IRAK'A SALDIRMAK ÜZEREYKEN MUSUL VE KERKÜK AVANTAJINI İYİ KULLANMALIYIZ.
30.07.2002, 17:27
Neresinden bakarsanız bakın Musul ve Kerkük petrollerinde 1926 Anlaşmamıza göre haklarımızı almamız, olumlu sonuçlar doğuracaktır.

MUSUL VE KERKÜK AVANTAJINI İYİ KULLANMALIYIZ.
25.07.2002, 19:51
Neresinden bakarsanız bakın Musul ve Kerkük petrollerinde 1926 Anlaşmamıza göre haklarımızı almamız, olumlu sonuçlar doğuracaktır.

SİYASİ ENTRİKALARLA UĞRAŞACAĞINIZA MİLLETİ DÜŞÜNÜN!
18.07.2002, 19:53
Ekonomik istikrarın sağlanması için, neden Siyasi Partiler ve Seçim Kanunlarında köklü değişiklikler yapmıyorsunuz.

YALAN SÖYLÜYORLAR!
10.07.2002, 23:10
Anayasanın Seçim Kanunlarında yapılacak değişiklikler ile ilgili hükmü gayet açık. Bütün bunlara rağmen, yapılacak değişiklikler 1 Yıllık süre dolmayacağından birkaç ay sonra yapılacak seçimler için geçerli olmayacaktır.

MİLLET, GELECEK SEÇİMLERDE HATA YAPMAMALI.
07.07.2002, 22:24
Bundan sonrada Hükümetin yapacağı ilk iş, seçim ve siyasi partiler kanununda köklü reformların yapılması olmalıdır.

BORSADA HİSSE SENEDİ OLANLARA, DEĞİŞİK ÖNERİLER.
13.06.2002, 15:25
Bunu anlamak içinde, bizim gibi küçük yatırımcılar nasıl düşünüyorlarsa bunun tersine yöneldiklerini hiç unutmayın. Yani, küçük yatırımcıların Borsadan köşe bucak kaçtığı zamanlarda girin, küçük yatırımcıların herkes Borsada para kazanıyor, birazda ben kazanayım dedikleri zamanda borsadan hemen çıkın.

DARISI HORMONLU BENZİNİN BAŞINA...
25.05.2002, 18:37
Haftanın ilk ve son iş günü hariç olmak üzere, hafta içi bir gün tespit edilsin ve belirlenen bu günde vatandaşlarımız zorunlu haller dışında araçlarına binmesinler ve toplu taşıma araçlarını tercih etsinler.

ÜLKENİN ÖNÜNÜ AÇACAK ANAHTARA SAHİP KURULUŞLAR.
14.05.2002, 19:52
Medya ise, ülkedeki sorunların kaynağına inebilmek, bunları doğru teşhis edebilmek ve doğru tedavi yöntemleri uygulayabilmek için, kendi menfaatlerine ters düşse bile ülke gerçeklerini dile getirebilme cesaretinde ve fedakarlığında bulunmalıdır.

KÖŞE YAZARLARI, SUYA SABUNA DOKUNUN ARTIK!
08.05.2002, 11:11
Halkımız suya sabuna dokunmadan yorum yapan yazarlar görmek istememektedir.

ORDUMUZ HEMEN KÜÇÜLMELİ.
29.04.2002, 17:38
Devleti küçültmeyen siyasilere yöneltilen eleştiriler kadar, devlet harcamalarında önemli bir yer tutan savunma harcamalarının küçültülmesi konusunda da getirilecek eleştirileri, orduyu yönetenler anlayışla karşılamalı ve gereğini yapmalıdırlar.

SEÇİM SİSTEMİNİ HALKA SORUN!
27.04.2002, 08:33
Ülkemize iki turlu seçim sisteminin acilen getirilmesi gerektiğine değindiğim bu çalışmamda savunmuş olduğum bu konu Fransa’da yapılan seçimlerle haklılığını birkez daha ortaya koymuştur.

POLİS BİLE BANKA SOYARSA...
19.04.2002, 11:09
Aslında polis memurunun banka soyması, vatandaşın umutsuzluğunu ve içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılarının ne derece büyük olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

TOPLUMA SÖZ HAKKI VERİLMELİ.
17.04.2002, 20:31
Ülkeyi yönetenler ve köşe yazarları yeterince konuşuyor ama halk konuşamıyor. Buda toplumu dahada karamsarlığa ve patlama noktasına getiriyor. Olaylara karşı ilgisi azalıyor ve içine kapanıyor.

VATANDAŞ NE YAPSIN ?
15.04.2002, 18:58
Vatandaşın morali bozulacak diye gerçekleri söylemez ve hastalığı kabul etmezseniz, ülkenin önünü açacak doğru şeyler yapamazsınız.

VATANDAŞTAN GELEN YORUMSUZ BİR VEDA MEKTUBU.
12.04.2002, 18:23
Gelecekten ümidini kesen, aslında bütün vatandaşlarımızın hislerini yansıtan bir mektubu yorumsuz olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

KRİZİN SOSYAL BOYUTU.
10.04.2002, 20:52
Krizin düzelmesi sonucu zorda olsa yeni işler bulunabilir, yeni işyerleri açılabilir ama, yaratmış olduğu sosyal yaraların kapanması son derece güçtür, telafisi yoktur.

İNANÇLI İNSANLAR SATANİST OLMAZ.
08.04.2002, 07:14
Unutulmamalıdırki, bütün dinler insanların ruhen gereksinim duydukları ihtiyaçları gidermek, insanların uyum içersinde yaşaması ve ölüm gerçeğine karşı içlerindeki korkuları yenmelerine yardımcı olmak için vardır.

MÜJDE, ENFLASYON ÇOK YAKINDA SIFIRA DÜŞECEK!
05.04.2002, 10:09
Yöneticilerimiz, her defasında devletin kasasının neden boş olduğuna bakmaksızın doldurmaya kalkmışlardır.

KRİZDEN ÇIKIŞ İÇİN, ACİL OLARAK İLK YAPILMASI GEREKENLER.
03.04.2002, 13:58
Hükümetin hemen, birkaç saat içinde kanun hükmünde kararname çıkartarak, piyasalardaki tüm işlemlerin geçici bir süre için Amerikan Doları yada Euro olarak yapılacağını ilan etmesi gerekmektedir.

ÜLKEMİZDEKİ HASTALIĞIN, DOĞRU TEŞHİS EDİLMESİ LAZIMDIR.
31.03.2002, 21:57
Halkımız, yaşanan bu krizlere kendince bir önlem almış ayağını yorganına göre uzatarak küçülmüştür. Buna karşılık, devlet küçülememiştir.

MİLLET AÇ KİMİN UMURUNDA!
29.03.2002, 07:48
Siyasi partiler ve seçim kanununda köklü reformlara gidilmesi, mecliste Milletvekilliği sayısının azaltılması, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının sınırlandırılması, hükümette bakanlık sayısının azaltılması ve kamu araçlarında tasarrufa gidilmesi konusunda kamuoyunun büyük beklentiler içinde olduğu herkez tarafından bilinmektedir.

HÜKÜMETİ BEKLEYEN MART AYI KIYAMETİ.
27.03.2002, 07:57
Yöneticilerimiz, her defasında devletin kasasının neden boş olduğuna bakmaksızın doldurmaya kalkmışlardır.

HÜKÜMET, DEPREM SİGORTASIYLA SORUMLULUKTAN KAÇMAMALI.
25.03.2002, 19:46
Kısacası olası deprem sonrası milleti ortada bırakmak ve hasarları gidermemek için kılıfını şimdiden hazırlıyor.

DEPREME KARŞI ÖNLEM ALMAKTA NEDEN GEÇ KALINIYOR?
23.03.2002, 10:08
Ancak, kente egemen olan çarpık yapılaşmanın zemine nasıl bir baskı yapacağı hiç konuşulmuyor.

MEDYADAKİ TEKELLEŞME, INTERNET SAYESİNDE KIRILACAK!
21.03.2002, 14:50
Çoğu medya kuruluşunun, suya sabuna dokunmadan yayıncılık yapması, ülke gerçeklerine cesur adımlarla gidememesinin ardındaki gerçek neden hep budur!

MUSUL VE KERKÜK AVANTAJINI İYİ KULLANMALIYIZ.
20.03.2002, 19:03
Neresinden bakarsanız bakın Musul ve Kerkük petrollerinde 1926 Anlaşmamıza göre haklarımızı almamız, olumlu sonuçlar doğuracaktır.

HALKIN YANINDA OLAN MEDYA ARANIYOR AMA MEDYADAN HALA TIK YOK.
20.03.2002, 08:29
Ancak, üzülerek görmekteyim ki TBMM deki bazı milletvekillerinin bile desteklediği bu kampanya çağrısı karşında medyadan tık çıkmamıştır.

ÖNEMLİ BİR KAMPANYA İÇİN, MEDYAYA ÇAĞRI...
18.03.2002, 07:22
Biliyorsunuz, siyasi partiler ve seçim kanununda köklü reformlara gidilmesi, mecliste millevekilliği sayısının azaltılması, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının sınırlandırılması, Hükümette bakanlık sayısının azaltılması ve kamu araçlarında tasarrufa gidilmesi konusunda, kamuoyu tartışmasız büyük beklentiler içindedir.

TOPLUMSAL PATLAMANIN AYAK SESLERİ...
16.03.2002, 11:33
Eskiden, soygunlar teröristler tarafından terörist gurupların finansal ihtiyaçlarını karşılamak için yapılıyordu. Şimdi ise, ekonomik zorluklardan dolayı bireysel soygunların yapıldığını gözlemlemekteyiz.

 

Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi - www.ekonomikcozum.com
Yazarların yazıları kendi görüşlerini içermektedir. Yazıların yayına alınmaları yazarlar tarafından yapılmaktadır. Ekonomikçözüm Haberin kontrolüne tabi değildirler.