baner5.gif (19745 bytes)
  

Hasan Yaşar Özfidan Yazıyor...  hasanozfidan1@hotmail.com

   30.06.2020.

.

COVİD-19 VE BİRÇOK HASTALIĞIN NEDENİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ.

.
Araştırmalarım sonucu, bulgular bu hastalığın ardında D Vitamini eksikliğinin yattığını göstermektedir.
 
.

COVİD-19 VE BİRÇOK HASTALIĞIN NEDENİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ.

 Bundan önce 05.04.2020 tarihli ve 07.04.2020 tarihli araştırma makalelerimi, başta Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili yerlere göndermiştim. Bu yazılarımın linkleri aşağıdadır.

 

"KORONA VİRÜSÜNÜN GERÇEK NEDENİ VE ÖNLEMİ! " Başlıklı 05.04.2020 tarihli yazım, 

https://www.haberx.com/post/515387/korona-virusunun-gercek-nedeni-ve-onlemi

"CORONA, DÜŞÜK BAĞIŞIKLIK VE D VİTAMİNİ İLİŞKİSİ." Başlıklı 07.04.2020 tarihli yazım, 

https://www.haberx.com/post/515411/korona-dusuk-bagisiklik-ve-d-vitamini-iliskisi

 

Aradan geçen zamanda yaptığım araştırmalarım sonucu, bulgular bu hastalığın ardında D Vitamini eksikliğinin yattığını göstermektedir. Ancak, bazı bilim insanları, uzun yıllardır D Vitamini hakkında konuşmayı göz ardı etmekte. Hep fazla alındığında D Vitamininin zararlarından bahsedilerek algı yapılıyor. D Vitamini fazlalığının zararları ile, D Vitaminin eksikliği sonucu olan hastalıklar alt alta sıralansın! Bakalım hangisi daha çok ağır basıyor? Fazlalıkta, ölümle sonuçlanan vakalar neredeyse yok gibi.. Ama azlığı, birçok hastalığa neden oluyor ve ölümle sonuçlanabiliyor. Günümüzde tedavisi mümkün hastalıklarda bile tedavi için verilen ilaçların yada yapılan aşıların olumlu etkisi %100 değildir. Düşük olan D Vitamini seviyesinin olması gereken seviyeye getirilmesiyle hastaların iyileşmesi ve yaşanan ölüm oranlarında büyük azalış gözlemlenmekte ve bununla ilgili haberler yapılmaktadır. Demek oluyor ki elimizde ilaçta, aşıda bulunmaktadır! Neden bu gerçek görmezden geliniyor? Hastalığı hafif belirtilerle atlatmak, ölüm oranlarını %99 oranında azaltmak elimizde! Elimizdekinin kıymetini bilelim. Düşük olan D Vitamini değerleri doktor kontrolünde olması gerekene kadar yükseltilerek yaşanan bu pandemiden insanları kısıtlamadan ve ekonomileri olumsuz etkilemeden kurtulabiliriz! Neden bazı bilim insanları kulağı tersinden gösteriyor? Neden bataklığı kurutmak yerine sinekleri öldürmeye çalışıyoruz? Neden elimizde olan D Vitamini silahını kullanmıyoruz?

Tıp bilimine inancımız ve tedavi yöntemlerine olan güvenimiz tamdır! Bunu kimse sorgulamıyor.  Tüm doktorlar, nasıl hastalarını muayene ederken rutin olarak ciğerleri dinleme, tansiyon ölçme gibi standart işlemler yapıyorsa, bunun yanında bu rutin kontrollere ilave olarak kandan numune alınarak muayeneye gelen hastaların D Vitamini seviyelerine bakılmasınıda rutin olarak eklenmesini öneriyorum. Tüm dünyada ve ülkemizde D vitamini düzeyi 30 Ng/ml den az olan insan sayısı azımsanamayacak kadar çok olduğu göz önüne alınacak olunursa, tedaviye başlamadan önce doktorların bu ölçümü yaptırmalarını, D Vitamini seviyesi az olanların yine doktor kontrolünde D Vitamini seviyelerini 30 Ng/ml nin üzerine çıkarılmasını sağlamalarını şiddetle öneriyorum. Ardından, tıbbi tedavi yöntem ve metotlarını kendi uzmanlık alanlarına göre uygulamaya devem etsinler. D Vitaminin 30 Ng/ml nin üzerine çıkarılmasıyla, hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar ve yöntemlerde daha başarılı sonuçlar alınacağı göden kaçırılmamalıdır.

D Vitamini tartışmalarının yanı sıra, günümüzde Covid-19 Salgınıyla yapılan mücadelede, büyük bir çoğunluğun düşük olan D Vitamini seviyelerinin doktor kontrolü altında olması gereken 30 Ng/ml ve üzerine çıkarılmasında büyük yararlar vardır! Acilen bununla ilgili bir çalışma başlatılmalıdır.

Yine tekrar ediyorum! D Vitamini ile ilgili söylemlerden önce tüm bilim insanları bununla ilgili resmi ve bilimsel araştırmaları yaygın olarak yapmalıdır. D Vitamini ile ilgili araştırma ve deneyler biran önce yapılmalı, sonuçları kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Yapılacak araştırmalara kısaca değinecek olunursa Covid-19 Pandemisinin yaşandığı günümüzde, aile içinde hasta olan birinin olmasına rağmen hastalığa hiç yakalanmayanların, hastalığı belirtisiz (Asemptomatik) yada hafif geçirenlerin, hastalığı belirgin bir şekilde geçiren ve hastaneye başvuranların, yoğun bakımda yatanların ve ölenlerin D Vitamini ölçümlerinin yaygın bir şekilde yapılarak kısa bir süre içinde D Vitamini ile Covid-19 Arasında bir ilişkinin olup olmadığı resmi olarak acilen araştırılmalı ve sonuçları vatandaş ile paylaşılmalıdır. Hatta, bununla da yetinmeyip, D Vitamini düşük olan Covid-19 hastalarının kandaki D Vitamin seviyelerini 30 Ng/ml nin üzerine çıkartarak D Vitamini vermeden ve D Vitamini yükseldikten sonraki durumları incelenmeli ve sonuçları vatandaş ile paylaşılmalıdır! Bilim insanlarını bununla ilgili resmi ve bilimsel araştırmalar yapılmalıdır. Ne kadar makaleye dayandırılırsa dayandırılsın, bilim, gerçek hayatta fiili sonuçlarla mutlaka örtüşmelidir! İddia edilen ve öne sürülen bilimsel açıklamaların gerçek hayatta fiilen örtüşmesi gerekmektedir. Bilim, şeffaf olmalıdır. Yeniliklere ve bilimsel araştırmalara açık olmalıdır! Bilimi bilim yapanda budur zaten.

Günümüzde, aşırı hijyeninde bağışıklık sistemimizi düşürdüğü gözden kaçırılmamalıdır! (Amerikada tedavisi aşırı hijyenli ortamda yapılan çocuk örneğinde olduğu gibi.) Böyle gidersek, normal grip vakalarında bile vücudumuz savunmasız kalır. Basit bir grip virüsü, her zamankinden daha çok ölümlere neden olabilir. Bilinen basit grip virüsüne karşılık elimizde tedavi yöntemlerinin olduğu, aşının olduğu durumda bile tüm dünyada son 1 yılda yaklaşık 200.000 kişi ölmüştür. Elimizde tedavi ve aşının bulunmadığı Covid-19 pandemisinde ise, şuana kadar 500.000 civarında insan ölmüştür.

Korona vakalarının bazılarında tat ve koku alma kaybı yaşandığı görülmektedir. Tat ve koku alma kaybı (Anosmia.) hastalığı ile 2011 yılında aşağıda kaynağını vermiş olduğum yetersiz de olsa bazı araştırmalar yapılmıştır. D vitamini eksikliği ile koku kaybı arasında olası bir korelasyon: 2 olgu sunumu. Kaynak-3: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3315864/#:~:text=Lack%20of%20smell%20can%20lead,test%20for%20vitamin%20D%20deficiency Bu araştırmada D Vitamini eksikliği ile Koku Kaybı (Anosmia) ile doğrudan bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Şimdilerde Korona vakalarının bazılarında tat ve koku alma kaybının (Anosmia.) hastalığının yaşanması ve bunun nedeni olarak D Vitamini eksikliğinin yapılan araştırmalarda gösterilmesi ne tesadüf değimli?

Kısaca, uzun yıllardan beri bazı bilim insanları tarafından D Vitamini hakkında yapılan konuşmalar ve tartışmalar hep göz ardı edilmiştir! Konuşma yapılsa bile, çoğunlukta olan yararlarından bahsedilmeyip zararlarından bahsedilmiştir. Hatta, günümüzde bile bazı bilim insanları D Vitaminin adını ağızlarına almamaya özen göstermektedirler.

Ayrıca, yapılan son araştırmalar ve haberlerde D Vitamini eksik olan hastaların hastalıklarını zor geçirdikleri, hatta D Vitamini eksiği olan Covid-19 hastalarının yüzde 99’unun hayatını kaybettiğine dair bilgiler gelmektedir. Yapılan çalışmalar sonucu, güneş ışını vitamininin Covid-19’a karşı hayat kurtarabilecek bir güce sahip olduğunu belirtilmektedir. Kaynak-4: https://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/d-vitamini-eksikligi-olan-covid-19-hastalarinin-yuzde-99u-hayatini-kaybediyor,SsleaIC7p02BEyV_YaMX0Q

Gelelim Covid-19 salgını ile ilgili gelişmelere. Burada ben, elmayla armudu karıştırmadan Amerika kıtası demeden (Kuzey ve Güney Amerika.) sadece Amerika Birleşik Devletlerini ele alarak bazı kıyaslamalar yapmak istiyorum. Bu kıyaslamaları yaparken de hiçbir kelime oyunu yapmadan açık ve net bir şekilde aşağıda verilen linklerde verilen verilerin dikkatli bir şekilde incelenmesinde yarar olduğunu düşünmekteyim. Hatta, kolay anlaşılsın diye Kaynak-1 ve Kaynak-2 olarak gösterdiğim sitelerdeki görsel verileri bir araya toplayarak, üzerine bazı işaretler ve açıklamalarda bulunduğum Covid-19 ABD Grafikler isimli dosyayı da sizlerle paylaşmakta yarar gördüm.

Corona Daily Death ABD.

Kaynak-1: https://www.google.com/search?rlz=1C1RLNS_trTR866TR866&ei=Vj_7XtKyFdrhgAa-sr3oBQ&q=Corona+Daily+Death+ABD&oq=Corona+Daily+Death+ABD&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzoGCAAQFhAeOggIABAIEA0QHjoECAAQDToGCAAQDRAeOgcIIRAKEKABUOcQWPptYKd0aAJwAHgAgAHSAYgB8g6SAQYxLjExLjGYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwjStc3Z06nqAhXaMMAKHT5ZD10Q4dUDCAw&uact=5

Not:  Çıkan sayfada Amerika Birleşik Devletleri Tıklanacak. Almanya’nın altında ve seçili olan Amerika Birleşik Devletlerinin üzerine gelerek tıklama yapılacak.

United States Corona Virus Cases. (Amerika Birleşik Devletleri Korona Virüs Vakaları.)

Kaynak-2: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us

Görüldüğü gibi George Flyod’un polis tarafından öldürülmesi ile başlayan ve ABD nin büyük bir kısmına yayılan olayların Korona vakalarında patlama yaşanacağı ileri sürülmüştür. Grafiklerde açıkça görülmektedir ki Corona olaylarında artış yaşanmasına rağmen yaşanan ölüm olaylarında büyük bir düşüş gözlemlenmektedir. Salgının en önemli sonucu olan ölümlerin azalması gözden hiç kaçırılmamalıdır!

Bilim insanlarının, biran önce harekete geçerek bağışıklığı düşük olan insanların bağışıklıklarını olması gereken düzeylere çıkarmaları için dikkatlerini buraya vermelerinde yarar vardır. Bataklıktaki sineklerden kurtulmaya çalışmak yerine, bataklığın kurutulmasına gidilmelidir. Sorunu, kalıcı olarak kökünden çözmenin yegane yolu budur. 

 

 

                                                                                                                                          SEVGİLERİMLE.

                                                                                                                                       Hasan  Yaşar  Özfidan.

                                                                                                                        LL.M. Uluslararası  Hukukçu - Ekonomist.

                                                                                                                                          Araştırmacı   Yazar.

 

 

Ödül  Alan  Çalışmalarımı   Topladıgım  Site:  www.ekonomikcozum.com

Köşe  Yazılarım:   www.haberx.com

 

 

Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi - www.ekonomikcozum.com
Yazarların yazıları kendi görüşlerini içermektedir. Yazıların yayına alınmaları yazarlar tarafından yapılmaktadır. Ekonomikçözüm Haberin kontrolüne tabi değildirler.