baner5.gif (19745 bytes)
  

Hasan Yaşar Özfidan Yazıyor...  hasanozfidan1@hotmail.com

 
20.09.2003, 12:17

.
BEDELLİ ASKERLİK İSTEYEN GENÇLERİN SESİNE KULAK VERİN!
Ekonomik yönden hatta askeri donanım yönünden dış ülkelere bağımlı olduğumuz sürece iç ve dış sorunlardan kurtulmamız ve ülke menfaatlerini korumamız son derece güçtür.
.
 

     BEDELLİ ASKERLİK İSTEYEN GENÇLERİN SESİNE

                                      KULAK VERİN!

Ülkemizin yaşadığı iç ve dış sorunların ardında ekonomik yönden güçlü olmamamız ve ekonomik yönden dış ülkelere bağımlı olmamız yatmaktadır. Ekonomik yönden, hatta askeri donanım yönünden dış ülkelere bağımlı olduğumuz sürece iç ve dış sorunlardan kurtulmamız ve ülke menfaatlerini korumamız son derece güçtür. Son günlerde Türkiye’nin Kuzey Iraktaki çekincelerini giderici somut önlemler alınamamasının ardında da bu yatmaktadır.

Atatürk’ün gençlere önem verdiği ve emanet ettiği ülkemizde özellikle gençlerimiz bugünlerde zor günler geçirmektedir. Biz yetişkinler, gençlere sorunlarından arınmış bir Türkiye bırakamıyoruz. Bu yüzden bütün gençlerden kendi adıma özür diliyorum. Çevrenize dikkatli bir şekilde baktığınızda iyi eğitim görmüş gençlerin bile iş bulmakta zorluk çektiğini, işsizler ordusunun ise her geçen gün arttığını görmekteyiz.

Hal böyle iken, gelir elde eden yani işi olan gençlerin askerlik yapmak üzere işlerinden ayrı kalmaları hem ülke ekonomisini olumsuz etkileyecek hemde bu gençlerin askerlik dönüşü zor şartlar altında edinmiş oldukları işlerini kaybetme tehlikesini ortaya çıkaracaktır.

Ülkemizin ekonomik yönden güçlü olması için, verimli bir şekilde çok çalışan insana ihtiyacı vardır. Bunun için eldeki olanakları olabildiğince sonuna kadar kullanmak gereklidir. Olay, parası olanın askerliğini yapmaması değildir. Olay bedelli askerlik için ödenmesi gereken parayı çıkarmak için gençlerin daha fazla ve verimli bir şekilde çalışması ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlaması meselesidir.

Ordunun küçültülerek modernize edilmesi ve profosyonel orduya geçilmesinin konuşulduğu günümüzde bu uygulama gerçekleşinceye kadar bedelli askerlik gündeme gelmelidir. Eskiden olduğu gibi aile reisinin çalıştığı ve diğer aile fertlerine baktığı günler artık geride kalmıştır. Gençlerin ekonomik bağımsızlıklarını sağlamak yada ailelerine katkıda bulunmak için çaba sarfettiği ve her şeyin para olduğu günümüzde bu  gençler için zaman çok önemlidir. Bunun için, hem ailelerine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunabilecek gençlere bedelli askerlik yapma şansı verilmelidir.

Adli ve mali yönden getirilen aflarla doğru ve mağdur olan vatandaşlar rencide edilebiliyor. Getirilen ek vergilerle ödeme gücü olsun olmasın vatandaşlardan para talep edilebiliyor. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olarak başta akaryakıt ürünlerinden alınan %70 lere varan dolaylı vergiler alınırken,  düzenli ve adil bir vergi politikası uygulanamazken, neden eşitlik ilkesinden bahsedilmiyor? Çünkü ülkenin paraya ihtiyacı var ve bunu elde etmek için bazı şeyler gözardı edilebiliyor. Peki iş bedelli askerliğe gelince neden eşitlik ilkesi ön plana çıkarılıyor? Getirilen ek vergilerden gelecek olan 1 Milyar Dolardan az gelir kaynağı dikkate alınıyorda, neden ekonomik faydası 1.6 Milyar Doları bulan bedelli askerlik konusu gözardı ediliyor? Yargıda bile kişilerin ekonomik güçlerine bakılmaksızın verilen hapis cezaları para cezalarına çevrilebilmektedir. Bedelli askerlikle aynı uygulama niye olmasın? Bedelli askerlikle ilgili bilgileri ve gelişmeleri www.bedelli.org yada www.bedelliaskerlik.org Sitelerinden takip edebilirsiniz.

 

Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi - http://www.ekonomikcozum.com
Yazarların yazıları kendi görüşlerini içermektedir. Yazıların yayına alınmaları yazarlar tarafından yapılmaktadır. Ekonomikçözüm Haberin kontrolüne tabi değildirler.