baner5.gif (19745 bytes)
  

Hasan Yaşar Özfidan Yazıyor...  hasanozfidan1@hotmail.com

   23.07.2018.

.

Sayın Cumhurbaşkanına Gönderdiğim 2018 Tarihli, “Küçük İşletmeler İle Esnaftan Hiç Vergi Almayın.” Konusunuda İçeren Yazım.

.
Son söz olarak, vergi gelirleri içindeki payı çok düşük olan küçük işletmeler ve esnaftan hiç vergi almayın.
 
.
 

Sayın Cumhurbaşkanına Gönderdiğim 2018 Tarihli, “Küçük İşletmeler İle Esnaftan Hiç Vergi Almayın.” Konusunu da İçeren Yazım.

Ben size bugün bardağın dolu yanından değil, boş yanından bahsetmek istiyorum. Öncelikle sakın rehavete kapılmayın! Rehavet kişinin en büyük düşmanıdır.

Size, yazılı olarak bu şekilde rahatlıkla ulaşabilmekteyim. CIMER Aracılığıyla da aynen öyle. Ancak CİMERE yazarken 1.000 Karakterlik kısıtlama var. Bu kişisel istek ve öneriler için makul bir alan. Ancak, kapsamlı ve uzun yazılar için yetersiz. Arada acil konular için özel kaleminize faks çekiyordum. Son 3 yıldır bunu başaramıyorum. Yine 3 Yıl önce tüm bankamatiklerin para almadığını tesadüfen yaşadım. Türk Lirası üzerinde bir oyun oynandığının farkına vardım. Eve geldim. Telaş içinde sizi ve yakınınızdakileri bilgilendirmek için telefonla özel kaleminize ulaşmak istedim. Kesinlikle ulaşamadım. Tekrar tekrar aradım. Ne faks çekebildim, nede özel kaleminize bir türlü ulaşamadım. Sanki etrafınıza kalın bir set çekilmişti. Önemsemedim, olabilir dedim. Ama daha sonralarıda zamanın çok önemli olduğu, ülkemiz için önemli konularda ulaşamadım. Eşime Recep Tayyip Erdoğanın etrafı sarılmış. İzole edilmiş ALLAH Yardımcısı olsun dedim. Bırakın Cumhurbaşkanlığını, devletin önemli kademelerinin bile etrafı kalın duvarlarla çevrilmiş olduğunu gözlemleyerek geri çekildim. Aslında bu yazıyı 3 yıl önce size yazacaktım ama, bu işler oturup yazmakla olmuyor. Yazılar bir yere kadar anlatabilir. Görüyorsunuz konuya girmem bile ne kadar uzun sürdü.

İçime sinmedi! Yine duramadım, seçim öncesi Ülkemize çekilen ve hala devam etmekte olan para operasyonu ve çözüm önerileri için size ulaşmaya çalıştım. Ya size, yada genel sekreterinize ulaşmak için özel kaleminize bir şekilde ulaştım ve not bıraktım. Ama geri dönen olmadı! Danışmanlarınıza ulaşayım dedim. Sekreterlerden başka hiç kimseye ulaşamadım. Not bıraktım. İlgilenen olmadı. Bakın siz devlet yönetiyorsunuz! Önemli işleriniz var. Zaman sizin için çok önemli. Ama uçaktaki ufacık bir vidanın yerinden çıkması uçağın düşmesi ve faciayla sonuçlanmasına neden olabiliyor. Ufacık bir gözden kaçma çok büyük sonuçlar doğurabiliyor. Hele hele ülkemiz için çözüm üreten sade vatandaşlar küçümsememeli, onların görüş ve önerileri dikkate alınmalıdır. Onların harcadığı zamana ve emeğe saygı gösterilmelidir.

Size, kısaca son gözlemlerimi anlatmak istiyorum. Devletin alt kademeleri çok önemli! Vatandaşın doğrudan devletle temas kurduğu yerler buralarıdır. Devletin halkla temas kurduğu kadro hala eski zihniyet devam ediyor! Vatandaşın işini zorlaştırmak, yapılacak işlerin önünü açmak yerine engeller koyma yaklaşımı hala devam ediyor. Karşılaştığım çoğu kişi “Devlette işin varmı yandın." diyorlar! Devletin alt kademelerini bloke etmenin siyasi bir taktik olduğunu çok açık bir şekilde gözlemledim. Hala alt kademelerde eski kırıntılar mevcut ve size zarar gelmesi için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. "Öküzün altında buzağı aramak." Diye Anadolu tabiri vardır. Buda vatandaşları mağdur ediyor. Ek külfetler getiriyor. Vatandaşın işini zora sokmak ve vatandaşı çileden çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Durum aynen böyle!

Resmi yerler vatandaşa ne kadar zorluk çıkarırsa, ne kadar sorun çıkarırsa, vatandaşın bunların faturasını Devletin tepesindekilere çıkaracağını bilerek ve kasten, bilinçli olarak devletle vatandaşın arasını açmak için yapılan siyasi bir hareketin parçası olduğunu bizzat gözlemledim.

Bakın, halk arasında önümüzde yerel seçimler var. Seçimden sonra, “Emlak vergilerinde ve normal vergilerde büyük zamlar, artışlar olacak. Ülke zam yağmuruna tutulacak. Halkın anasını ağlatacaklar." diye söylentiler var. Amaçları, halkı sokağa dökmek.. Sayın Başkan Recep Tayyip Erdoğan Bey, size sesleniyorum! Ülkemize yapılan para operasyonu kadar tehlikeli bir durumdan bahsediyorum. Çevrenizdeki bürokratlardan size gelecek önerilere, tekliflere dikkat ediniz! Vatandaşa dolaylı yada dolaysız bir şekilde yük bindirecek, sıkacak, onların yükünü dahada arttıracak önerileri lütfen kabul etmeyiniz. Önümüzdeki dönemde vatandaşa yük bindirecek hareketlerden kesinlikle uzak durunuz. Bürokratların bu konudaki önerilerini lütfen desteklemeyiniz. Vatandaşların, vergilerden, primlerden nefes alamayacak hale geldi. Bunu size hiç söyleyen varmı?

Büyük işletmeler bir şekilde çaresini buluyorlar. Ama küçük işletmeler ve esnaf büyük vergi ve prim kıskacı altında! Ülkemizde dolaylı vergilerin vergi gelirlerindeki payının yaklaşık olarak % 80 Olduğunu, dolaysız yani doğrudan vergilerin payının yaklaşık olarak % 20 olduğunu size söyleyen hiç oldu mu? Kısaca vergi daireleri verginin % 20 lik kısmı için çalışıyor. Bunun içindede, küçük işletmelerin ve esnafın payı çok az! Hani vergi toplayamıyoruz! % 50 Kaçak var diyorlar. Bu kaçak % 20 nin % 50 si oluyor. Bilim insanı olarak ben şöyle diyorum. Vergi gelirlerini aşırı arttırırsanız ters teper. Daha kolay anlaşılması için söylüyorum. Gelirlerin tamamını vergilendirirseniz, hiç vergi alamazsınız! Hiç kimse iş yapmaz. Vatandaşlar gelir elde etme gibi çaba içersine girmez! Devletin lokomotifinin büyük şirketler olduğu, rakamların her geçen iyiye gittiğini görüyoruz. Küçük işletmelerle ve vatandaşla uğraşmayın. Vergi daireleri adeta atmaca gibi küçük işletmelere ve vatandaşa saldırıyor. Genel vergi gelirleri içindeki payı çok az olan küçük esnaf ve işletmelerle, vatandaştan ne kadar fazla vergi alırım anlayışı acilen terk edilmelidir. Devlet zaten, dolaylı vergilerle vergi gelirlerinin büyük bir kısmını topluyor. Son söz olarak vergi gelirleri içindeki payı çok düşük olan küçük işletmeler ve esnaftan hiç vergi almayın. Bırakın yakın bir gelecekte patlak verecek büyük bir global kriz öncesi, vatandaş kendisini toparlasın. Ayakta kalabilmek için güçlensinler. Böyle yaparsanız herkes kendince bir iş kuracak, piyasada çok büyük bir canlanma olacaktır. Hem vatandaş kendine meşkale bulacak, hemde kendilerince gelir elde edeceklerdir. Devlete gelince, buradan üretilen mal ve hizmetler, bir şekilde ekonominin çarkları içersinde piyasaya girerek dolaylı vergi olarak devletin kasasına girecek, bundan devlet kazançlı çıkacaktır. Size hiç böyle teklifte bulunan bir bürokrat oldu mu?

Yabancı güçlerin saldırıları hız kesmeden devam edecek! Gezi olayları, 15 Temmuz darbe girişimi, Türk Parasına yapılan operasyon gibi ordularla silahla saldırmak dışında yapılabilecek her türlü saldırıya devam edecekler. Şimdide vatandaşı devletten soğutma operasyonu sinsice alttan yavaş yavaş sürdürülmektedir. Vatandaş boğaz yoluyla vurulmak istenmektedir. Tüp, ekmek gibi vatandaşın temel ihtiyaçları üzerinde kesinlikle zam yapmayın! Vatandaşlar homurdanmaya başladı! Devletin kasasına fazla para girmesi gerekiyorsa bürokratlar, vatandaşın üzerine yük bindirmeyecek öneriler hakkında kafa patlatsınlar, çözüm üretsinler! Ayrıca, birde bana sorabilirsiniz. Benim görüşlerimi de alabilirsiniz.. Siz, devletin vergi gelirinin önemli bir payını oluşturan akaryakıtın kontrol altına alınmasını ve akaryakıt pompalarında fiş kesilmesini sağlayan fikrin mimari olan kişinin ben olduğumu bilmezsiniz. Ülke yararı için yapmış olduğum birçok önerinin (Türk Lirasından Sıfır atılması, Sosyal Güvenlik Kurumlarının tek çatı altında toplanması gibi.) arkasında benim görüşlerim olduğunu bilmezsiniz. Ama ALLAH Biliyor!

Hz. Ömerin, Halifeliği döneminde dağları gezerek “Dağlarda bir keçi kaybolsa ALLAH Benden sorar.” Dediğini bilirsiniz. Bende bu bilinçle size her zaman yazdım. Dağlarda kaybolan keçilerden sizi haberdar etmek için. Şimdiye kadar ben elimden geleni yaptım. Benden bu kadar.. Ben pes ettim

 

                                                                                                                                          SEVGİLERİMLE.

                                                                                                                                       Hasan  Yaşar  Özfidan.

                                                                                                                        LL.M. Uluslararası  Hukukçu - Ekonomist.

                                                                                                                                          Araştırmacı   Yazar.

 

 

Ödül  Alan  Çalışmalarımı   Topladıgım  Site:  www.ekonomikcozum.com

Köşe  Yazılarım:   www.haberx.com

 

Sayın Cumhurbaşkanına Gönderdiğim 2018 Tarihli, “Küçük İşletmeler ve Esnaftan Hiç Vergi Almayın.” Konusunuda İçeren Yazım.

 

 

Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi - www.ekonomikcozum.com
Yazarların yazıları kendi görüşlerini içermektedir. Yazıların yayına alınmaları yazarlar tarafından yapılmaktadır. Ekonomikçözüm Haberin kontrolüne tabi değildirler.