baner5.gif (19745 bytes)
  

Hasan Yaşar Özfidan Yazıyor...  hasanozfidan1@hotmail.com

   12.07.2013.

.

DÜNYANIN BÜYÜK FELAKETİNE SAYILI YILLAR KALDI!!

.

 

ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK HASTALIĞI…

ARAŞTIR-MA-MAK!!! İNCELE-ME-MEK!!! GÖZLEMLE-ME-MEK!!!

Lütfen, araştırın, inceleyin, gözlemleyin! Gerçekleri öğrenin!!

.

 

          DÜNYANIN BÜYÜK FELAKETİNE SAYILI YILLAR KALDI!!

        Bundan yaklaşık 2 yıl önce küresel ısınma ve kutupların erimesi konusunda araştırma yapmaya başladım. Bu araştırmamın sonucunu ürkütücü olduğu için sadece yakınlarımla paylaştım. Ancak, yaşanan son gelişme hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde kesin ve net! Bu durumda son gelişen olayı sizlerle paylaşmak istedim.

      Ancak, buradan sizlere detaylı bilgiler vermek yerine  önemli olayların başlıklarını vereceğim. Sizlerde bu başlıkları araştırıp incelerseniz, daha kapsamlı bilgiler edinmiş olacaksınız. Günümüz insanı araştırmayı, incelemeyi, gözlemlemeyi neredeyse unuttu!! Bu yüzden çağımızın en büyük hastalığı olarak bugünlerde karşımıza çıkmaktadır!  Buradan dünya üzerindeki herkese,

“ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK HASTALIĞI…

ARAŞTIR-MA-MAK!!! İNCELE-ME-MEK!!! GÖZLEMLE-ME-MEK!!!

Lütfen, araştırın, inceleyin, gözlemleyin! Gerçekleri öğrenin!!”  Diyorum..

       Ozon tabakasının incelmesi, kuresel ısınma ve kutupların erimesi sorunlarının nedeni ise dünyanın milyonlarca yılda bir yaşadığı döngüdür. Insanın ve sanayileşmenin olumsuz etkileri bu döngünün yanında sonderece azdır.  Dünyamız, küresel ısınma ve buzulların erimesi gibi sorunları belli döngüler halinde defalarca yaşamıştır. Günümüzdede yaşamaktadır! Bunun iyi bilinmesi gerekir.

Yaklaşık 2 Yıl önce  ozon tabakasının incelmesi, kuresel ısınma ve kutupların erimesi üzerine yaptığım araştırmanın sonuçlarını kısa başlıklar halinde veriyorum.

- Küresel ısınma sonucu, özellikle kuzey kutbunda hızlı buzul erimeleri oluşmuş, birçok buzuldan oluşmuş kuzey kutbunda enbüyük buzul olan grölland buzulundan başka bir şey kalmamıştır.

- Küresel ısınma ve buzulların erimesi sonucu okyanus suyunun ısınması   denizlerdeki akıntılar ve atmosferdeki rüzgarlarda değişiklikler meydana gelmiştir. Bunların içindede en önemlisi, suların ısınmasıyla ekolojik dengenin bozulmaya başlamasıdır. Suların ısınmasından ilk etkilenen denizlerdeki mercanlar olmuştur. Mercanlar ekolojik dengenin ilk halkasını oluşturmaktadır. Daha sonra ekolojik dengenin sonraki halkası olan kabuklu deniz ürünleri (Midye, istakoz vs.) etkilenmiştir. Daha sonrada diğer deniz canlıları ve karada yaşayan canlılar bu olumsuzluktan sırasıyla etkilenecektir!

- Ozon tabakasının incelmesi, küresel ısınma ve kutupların erimesi bir bütün olarak ele alındığında bunların etkilerine yeraltındaki mağma ve yanardağların hareketlerinde, atmosfer olaylarında, güneşin zararlı etkilerinde ve meteorların dünyaya düşme olasılığındaki artış da dahil olmak üzere kısaca yer yürüzünde, yeraltında, atmosfer ve uzayda olmak üzere her şeyde rastlayabiliriz.

Son gelişmeye gelmeden önce, kısa ve basit olarak kuzey kutbundaki buzulların tamamiyle erimesi sonucu deniz yüzeyi yaklaşık 10M, güney kutbunun tamamiyle erimesi sonucu deniz yüzeyi yaklaşık 60M yükseleceği yetkili kişiler tarafından öngörülmektedir.  Yabancı kaynaklı okuduğum Antartikada İklim değişikliği başlıklı haberde Pine Island Buzulunun kopmak üzere olduğu belirtilmiştir.

Bu habere http://hisz.rsoe.hu/alertmap/site/?pageid=event_desc&edis_id=CC-20130710-39973-ATA  Adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu olayı, küresel ısınmanın ne kadar hızlı seyrettiğini ve yeryüzünde yaşanan doğal felaketlerde büyük bir artış olacağının habercisi olarak algılayabiliriz.

 

                                                                                                                                           SEVGİLERİMLE.

                                                                                                                                       Hasan  Yaşar  Özfidan.

                                                                                                                                        Hukukçu - Ekonomist.

                                                                                                                                          Araştırmacı   Yazar.

 

 

Ödül  Alan  Çalışmalarımı   Topladıgım  Site:  www.ekonomikcozum.com

Köşe  Yazılarım:   www.haberx.com

 

 

Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi - www.ekonomikcozum.com
Yazarların yazıları kendi görüşlerini içermektedir. Yazıların yayına alınmaları yazarlar tarafından yapılmaktadır. Ekonomikçözüm Haberin kontrolüne tabi değildirler.