baner5.gif (19745 bytes)
  

Hasan Yaşar Özfidan Yazıyor...  hasanozfidan1@hotmail.com
BORSADA HİSSE SENEDİ OLANLARA, DEĞİŞİK ÖNERİLER.

13.06.2002, 15:25 Bunu anlamak içinde, bizim gibi küçük yatırımcılar nasıl düşünüyorlarsa bunun tersine yöneldiklerini hiç unutmayın. Yani, küçük yatırımcıların Borsadan köşe bucak kaçtığı zamanlarda girin, küçük yatırımcıların herkes Borsada para kazanıyor, birazda ben kazanayım dedikleri zamanda borsadan hemen çıkın.


 

  BORSADA HİSSE SENEDİ OLANLARA, DEĞİŞİK ÖNERİLER.

Ekonomik Kriz sonucu millet evine alacak ekmek parası bulamıyor ama, elinde azda olsa parası olan ve borsada yatırım yapmak isteyenler ile borsada yatırım yapmış olanlara bazı önerilerim olacak.

Hisse Senedi almadan önce, dünyadaki gelişmelere, ülkemizdeki Ekonomik ve Siyasal gelişmelere ilaveten, düşündüğünüz hisse senedine ait teknik bilgileri incelemeniz, hatta bu konuda uzman bir kuruluşa danışmanız gerektiği haklı olarak sıkça dile getirilmektedir.

Ancak, bunlara ilaveten borsada yatırım yapmak isteyenlere dikkat etmesi gereken bazı hususlara değinmek istiyorum.

-Borsada yatırım yaparken, tıpkı arazi ve arsa alıyormuş gibi uzun vadeli düşünülerek yatırım yapılmalı.

-Kestirmeden, çok para kazanma düşüncesine kapılmayın ve fazla hırslı olmayın.

-Borsada günlük işlem yaparak para kazanmaktan kaçının. Günlük olarak oynayan kişi 1 kazanıyorsa, ilerde bunun 5 Katını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu unutmayın.

-Kesinlikle, herkesin ağzında konuşulan kağıtlardan uzak durun.

-Borsada yatırım yaparken, şirketin tamamının mülkiyetini alıyormuşunuz gibi düşünerek yaklaşmaktan kaçının. Şirketin mali yapısı çok güçlü olmasına karşın, uzun süre pirim yapmayan hisseler olduğunu unutmayın.

-Fiyatı küçük olan, hisse senetlerini tercih etmeye çalışın.

-Koyundan bir Post çıkar misali, daha önce yatırımcısına olağanüstü getiriler sağlayan kağıtlara yönelmekten kaçının.

-Ticarette mal alırken Para kazanıldığını hiç unutmayın. Yani, borsanın düştüğü dönemlerde alım yaparak, kazancınızı baştan garantileyin.

-Borsada Büyük Paralı Spekilatörlerin borsayı yükseltip yada düşürecekleri, hangi kağıtlara yönelecekleri önceden kestirilmelidir. Bunu anlamak içinde, bizim gibi küçük yatırımcılar nasıl düşünüyorlarsa bunun tersine yöneldiklerini hiç unutmayın. Yani, küçük yatırımcıların Borsadan köşe bucak kaçtığı zamanlarda girin, küçük yatırımcıların herkes Borsada para kazanıyor, birazda ben kazanayım dedikleri zamanda borsadan hemen çıkın.

-Halka arz edilen hisse senetlerini almadan önce, daha önce halka arz edilen hisse senetlerinin akıbetini iyice araştırın ve temkinli olun.

-Hiçbir şeyin % 100 tahmini yoktur. Şayet böyle olsa, borsa uzmanlarının ve ekonomistlerin çoğunun, şimdiye kadar Borsadan çok para kazanmaları gerekiyordu.

-Borsada yatırım yaptıktan sonra, borsayı takip etmekten sakının ve uzak durun.

Son olarakta, değindiğim konuların dışında istisnai olaylar olabileceğini unutmayın.

 

Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi - www.ekonomikcozum.com
Yazarların yazıları kendi görüşlerini içermektedir. Yazıların yayına alınmaları yazarlar tarafından yapılmaktadır. Ekonomikçözüm Haberin kontrolüne tabi değildirler.